PORADNIK MEN „RODZICE, MACIE WYBÓR!”

Jakie są zasady rekrutacji do szkół i przedszkoli po nowelizacji ustawy oświatowej? Jakie prawa mają rodzice?
Między innymi na te pytania odpowiada poradnik MEN „Rodzice, macie wybór!”
Publikacja ta skierowana jest do rodziców dzieci sześcioletnich i siedmioletnich. Tych opiekunów, którzy stoją przed ważną decyzją czy od 1 września 2016r. ich dzieci mają rozpocząć edukację szkolną, czy pozostać w przedszkolu.
W dniu 29 grudnia 2015 roku uchwalono ustawę o zmianie ustawy o systemie oświaty. Najważniejsze zmiany dotyczyły m.in.: obowiązku szkolnego dziecka od 7. roku życia, a także prawa do rozpoczęcia edukacji szkolnej dziecka od 6. roku życia. Ustawa wprowadzała obowiązek przedszkolny dla dziecka 6-letniego oraz prawa dziecka w wieku od 3. do 5. roku życia do korzystania z wychowania przedszkolnego.
W poradniku „Rodzice, macie wybór!” znajdują się m.in. informacje dotyczące zmian w ustawie o systemie oświaty, a także zasadach rekrutacji do przedszkola.
Publikacja informuje o procedurze odwoławczej w rekrutacji oraz zadaniach gminy w organizacji i prowadzeniu placówek wychowania przedszkolnego. Poradnik wyjaśnia też kwestie związane z zasadami przyjmowania dzieci do klasy I szkoły podstawowej, czy odroczeniem dziecka z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego. Dodatkowo publikacja zawiera zestawienie najważniejszych pytań rodziców i odpowiedzi ekspertów MEN.
W związku z nowelizacją ustawy oświatowej uruchomiono w MEN cztery numery telefonów dla rodziców i opiekunów. Są one dedykowane tym, którzy chcieliby zasięgnąć szczegółowych informacji w zakresie rozpoczęcia edukacji swoich dzieci. Eksperci ministerstwa są do dyspozycji od poniedziałku do piątku w godzinach 8.15–16.15. Numery telefonów to:
- 22 34 74 595 (sześciolatek w szkole)
- 22 34 74 717 (sześciolatek w przedszkolu)
- 22 34 74 589 (sześciolatek w przedszkolu, sześciolatek w szkole)
- 22 34 74 467 (sześciolatek w przedszkolu, sześciolatek w szkole)
Poradnik „Rodzice, macie wybór! Wychowanie przedszkolne i edukacja szkolna dziecka sześcioletniego i siedmioletniego”: