Poniedziałek, 25 września 2023r. | Imieniny: Aurelii, Wladyslawa, Kleofasa
Pokaż menu

Prace konserwatorskie przy murze klasztornym

19 lipca, 2023
Prace konserwatorskie przy murze klasztornym

Ponad milion złotych dofinansowania w ramach Rządowego Programu Odbudowy Zabytków uzyskał projekt Gminy Mstów na wykonanie prac konserwatorskich przy murze granicznym wokół zespołu klasztornego Zakonu Kanoników Regularnych Laterańskich.

>> Programu Odbudowy Zabytków „Polski Ład dla kultury” skierowany jest bezpośrednio do jednostek samorządu terytorialnego (wnioski w I kwartale 2023r. składały miasta i gminy). Dofinansowanie może być przeznaczone na realizację zadań inwestycyjnych związanych z ochroną zabytków i opieką nad zabytkami.

zabytki_logo  BGK_infografika

Nazwa wniosku: „Prace konserwatorskie przy murze granicznym wokół zespołu klasztornego Zakonu Kanoników Regularnych Laterańskich w Wancerzowie”
Dofinansowanie: 1.004.500,00 zł
Klasztor-w-Mstowie-fot_-Tomasz-Gebus  Promesa_1_004_500-zl

Klasztor Kanoników Regularnych Laterańskich w Mstowie (Wancerzowie) jest jednym z najcenniejszych zabytków sakralnych województwa śląskiego. Historia kompleksu sięga XII wieku. Świątynia słynie z cudownego obrazu Matki Boskiej z Dzieciątkiem, który w 2000 r. uroczyście koronowano. Warowne mury z 9 basztami, otaczające kościół i klasztor, pochodzą z XVII w. Mur graniczny wokół zespołu klasztornego Kanoników Regularnych Laterańskich historycznie miał charakter muru obwodowego obronnego. Wzniesiony został z najłatwiej osiągalnego materiału w okolicy tj. z łamanego kamienia wapienia jurajskiego, wymurowany na zaprawie wapienno-piaskowej. Wielokrotnie remontowany i przemurowywany z powodu zniszczeń i ubytków.

>> Głównym założeniem konserwatorskim planowanych prac jest wzmocnienie i zabezpieczenie istniejącej substancji historycznej obiektu (w obecnej ekspozycji spoinowanych wątków kamiennych i ceglanych), z zachowaniem obecnego układu architektonicznego oraz odbudowanie muru w utraconych partiach do stanu nawiązującego do pozostałych części dobrze zachowanego ogrodzenia.

Więcej: Ogłoszono wyniki naboru do Rządowego Programu Odbudowy Zabytków (listy beneficjentów) | Serwis Samorządowy PAP
https://www.mstow.pl/art/4518,renowacja-muru-klasztornego

Galeria zdjęć

Plik graficzny o nazwie: https://www.mstow.pl/media/2023/news-07/zabytki_logo_m.jpgPlik graficzny o nazwie: https://www.mstow.pl/media/2023/news-07/BGK_infografika_m.jpgPlik graficzny o nazwie: https://www.mstow.pl/media/2023/news-07/Promesa_1_004_500-zl_m.jpgPlik graficzny o nazwie: https://www.mstow.pl/media/2023/news-07/Klasztor-w-Mstowie-fot_-Tomasz-Gebus_m.jpg

Źródło: Urząd Gminy Mstów



Gmina Mstów
Gmina Mstów, położona na północny wschód od Częstochowy. Na terenie Gminy Mstów możemy obserwować zespoły skałek gdyż około 60% jej terenów należy do Jurajskiego Parku Krajobrazowego, bądź stanowi jego bezpośrednią otulinę. Warunki mikroklimatyczne panujące na obszarze regionu częstochowskiego, określane są przeważnie jako dobre, a okolice Mstowa prezentują się pod tym względem bardzo dobrze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel serwisu PowiatCzestochowski.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).