Sobota, 13 kwietnia 2024r. | Imieniny: Przemyslawa, Hermenegildy, Marcina
Pokaż menu

“Śladami Powstania Styczniowego w Regionie Częstochowskim”

22 marca, 2023
“Śladami Powstania Styczniowego w Regionie Częstochowskim”

Przypadająca w tym roku 160. rocznica Powstania Styczniowego jest okazją do organizacji specjalnych uroczystości, mających na celu upamiętnić ten najdłużej trwający zryw narodowy. Powstał też specjalny projekt edukacyjny „Śladami Powstania Styczniowego w Regionie Częstochowskim”, w który włączyła się Szkoła w Jaskrowie.

>> Inicjatywę podjęcia działań projektowych (które potrwają do marca 2024 r.) podjęła Delegatura w Częstochowie Kuratorium Oświaty w Katowicach i Stowarzyszenie „Solidarność i Niezawisłość”. Akcję patronatem objęli m.in. Poseł do Parlamentu Europejskiego Jadwiga Wiśniewska, Arcybiskup metropolita częstochowski Wacław Depo i Śląski Kurator Oświaty Urszula Bauer.

>> Projekt skupia 21 szkół podstawowych i ponadpodstawowych z naszego regionu oraz szereg instytucji oraz organizacji - ma na celu utrwalić pamięć o wydarzeniach powstańczych wśród  mieszkańców Ziemi Częstochowskiej.

>> Specjalna uroczystość upamiętniająca rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego oraz dotychczasową realizację projektu odbyła się 13 marca 2023 w Bastionie św. Barbary na Jasnej Górze. Zorganizowali ją Wojewoda Śląski, Oddział Okręgowy NBP w Katowicach i Śląski Kurator Oświaty.
Wśród uczestników spotkania – organizatorów projektu, patronów, instytucji i zaproszonych gości obecni byli m.in.: Poseł do Parlamentu Europejskiego Jadwiga Wiśniewska, Posłowie na Sejm RP Lidia Burzyńska i Mariusz Trepka, Wicewojewoda Śląski Robert Magdziarz, Śląska Kurator Oświaty Urszula Bauer, Alicja Janowska - dyrektor Delegatury w Częstochowie Kuratorium Oświaty w Katowicach oraz przedstawiciele władz samorządowych i duchownych, które gościły uroczystość. Powitanie przybyłych i nakreślenie roli Jasnej Góry w powstaniu przypadło w udziale przeorowi klasztoru. O. Samuelowi Pacholskiemu.
432964  slady3

>> Na uroczystość zaproszono również reprezentację szkół z naszego terenu – Jaskrowa i Mstowa. Gminę Mstów reprezentowali harcerze z III Środowiskowego Szczepu Harcerskiego "Skała" wraz z opiekunami: Moniką Derdą, Robertem Knysakiem i Tomaszem Derdą. W czasie spotkania szkoły biorące udział w projekcie otrzymały pamiątkowe tablice i publikacje, a burmistrzowie miast, gdzie toczyły się walki - pamiątkowe monety przygotowane przez NBP. Dyrektor ZSP Jaskrów Robert Knysak otrzymał z rąk organizatorów pamiątkową tablicę, przyznawaną uczestnikom projektu.

>> Jasnogórskie spotkanie uświetnił spektakl poetycko-muzyczny pt. „Kobiety duszą Powstania Styczniowego”, który zaprezentowali uczniowie I LO im. J. Słowackiego w Częstochowie, a wybrane pieśni powstańcze chór Publicznej Ogólnokształcącej Jasnogórskiej Szkoły Muzycznej I stopnia w Częstochowie.

Uczniowie z Gminy Mstów będą dalej włączać się w kolejne działania związane z rocznicą wybuchu Powstania Styczniowego. Jednym z ważnych punktów realizacji projektu na terenie naszej gminy będzie rajd harcerski, poświęcony wspomnieniom działań powstańczych na terenie Mstowa i okolic.
Powstanie Styczniowe było największym i najdłużej trwającym polskim powstaniem narodowym, w którym stoczono ok. 1200  bitew i potyczek. W jego trakcie nie udało się powstańcom opanować  dużych miast, dlatego przyjęło ono charakter działań partyzanckich. Przez oddziały Powstania Styczniowego przewinęło się około 200 tysięcy osób, głównie z rodzin szlacheckich i mieszczańskich - również z terenu Mstowa i okolic. Klęska powstania spowodowała szereg represji - stosowanych przez władze zaborcze wobec uczestników powstania, ich rodzin oraz organizacji, a nawet całych grup społecznych. Jeszcze w trakcie powstania Rosjanie powiesili na mstowskim rynku 16 powstańców, a po jego zakończeniu - w 1870 r. Mstów, podobnie jak sąsiednie miasta, utracił prawa miejskie. Represje i kasaty spotkały też duchowieństwo – w tym klasztor w Mstowie.

Info: Robert Knysak

Galeria zdjęć

Plik graficzny o nazwie: https://www.mstow.pl/media/2023/news-03/432964_m.jpgPlik graficzny o nazwie: https://www.mstow.pl/media/2023/news-03/432962_m.jpgPlik graficzny o nazwie: https://www.mstow.pl/media/2023/news-03/slady1_m.jpegPlik graficzny o nazwie: https://www.mstow.pl/media/2023/news-03/432963_m.jpgPlik graficzny o nazwie: https://www.mstow.pl/media/2023/news-03/slady2_m.jpegPlik graficzny o nazwie: https://www.mstow.pl/media/2023/news-03/slady3_m.jpeg
Gmina Mstów
Gmina Mstów, położona na północny wschód od Częstochowy. Na terenie Gminy Mstów możemy obserwować zespoły skałek gdyż około 60% jej terenów należy do Jurajskiego Parku Krajobrazowego, bądź stanowi jego bezpośrednią otulinę. Warunki mikroklimatyczne panujące na obszarze regionu częstochowskiego, określane są przeważnie jako dobre, a okolice Mstowa prezentują się pod tym względem bardzo dobrze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel serwisu PowiatCzestochowski.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).