Niedziela, 10 listopada 2024r. | Imieniny: Leny, Ludomira, Leona
Pokaż menu

Strategia LSR „Partnerstwa Północnej Jury”

08 października, 2024
Strategia LSR „Partnerstwa Północnej Jury”

STRATEGIA ROZWOJU LOKALNEGO KIEROWANEGO PRZEZ SPOŁECZNOŚĆ NA LATA 2023-2027  (LSR) STOWARZYSZENIA „PARTNERSTWO PÓŁNOCNEJ JURY”- CZYLI WŁAŚCIWIE CO?

Dwufunduszowa LSR Stowarzyszenia PPJ  to dokument strategiczny określający cele i kierunki działań finansowanych z programów/funduszy Planu Strategicznego Wspólnej Polityki Rolnej (PS WPR) i Europejskiego Funduszu Społecznego+ (EFS+), obejmujący perspektywę finansowania 2023-2029.
Cały proces tworzenia Lokalnej Strategii Rozwoju został zaprojektowany tak, by prace na każdym jego etapie były oparte na wykorzystaniu danych pozyskanych za pomocą różnych metod partycypacyjnych.
W liczbach wyglądało to przykładowo tak: zorganizowano 9 warsztatów strategicznych w każdej z partnerskich gmin, w których udział wzięło 157 mieszkańców, zebrano 21 fiszek projektowych, odbyło się 5 tur konsultacji w gminnych punktach konsultacyjnych, otrzymano 165 formularzy konsultacyjnych, zankietowano 101 sołtysów, przeprowadzono 4 tury konsultacji internetowych.

PLAKAT

W efekcie opracowano dokument w którym zdefiniowano: 3 cele i 16 przedsięwzięć. 
Alokacja środków przeznaczona na wdrażanie celów, przedsięwzięć i wskaźników Lokalnej Strategii Rozwoju wynosi łącznie z dwóch funduszy ponad 3 mln 700 tys. euro. Po raz pierwszy będziemy wdrażać w formule grantowej środki z Europejskiego Funduszu Społecznego+ (EFS+), z alokacją na ponad 900 000 euro.

Zaplanowano realizacje:
- przedsięwzięć dotyczących małej infrastruktury
- 2 projekty grantowe wdrażane w ramach EFS+
- 3 projekty grantowe ( w ramach PS WPR), dotyczące tworzenia i realizacji koncepcji smart village
- 3 operacje własne (skierowane do osób w niekorzystnej sytuacji: m.in. kobiet)
- 5 przedsięwzięć z zakresu rozwoju gospodarczego.

Ponad połowa budżetu na wdrażania z PS WPR jest przeznaczona na rozwój gospodarczy obszarów wiejskich. Chcemy wpływać na zrównoważony rozwój obszarów wiejskich naszych partnerskich gmin tj. : Gminy: Janów, Koziegłowy, Lelów, Mstów, Niegowa, Olsztyn, Poraj, Przyrów, Żarki.
To, co było i  jest najcenniejsze w opracowaniu naszej Strategii Rozwoju Lokalnego kierowanego przez społeczność na lata 2023-2027 to szeroka partycypacja społeczna: Mieszkańców, Liderów, Wnioskodawców. Bez wsparcia mieszkańców, zaangażowania na 100% w szereg konsultacji zarówno bezpośrednich jak i mejlowych czy telefonicznych, spotkań, zebrań, dyskusji, ankiet, opinii,  nie było by tego dokumentu.

Powoli nadchodzi czas, gdzie małymi krokami zbliżamy się do rozpoczęcia wdrażania nowej perspektywy finansowej, naszej LSR i ogłaszania konkursów. Zachęcamy do śledzenia strony www.jura-ppj.pl a także profilu społecznościowego na facebooku, gdzie znajdą Państwo wszystkie informacje na bieżąco.
Warto również zapisać się do newslettera, dostępnego na oficjalnej stronie internetowej PPJ.
Już wkrótce pojawią się kolejne artykuły o działaniach dedykowanych w LSR dla osób w niekorzystnej sytuacji tj. kobiet, osób młodych do 25 roku życia i seniorów ( powyżej 60 roku życia).

Artykuł opracowano w ramach realizacji Planu Komunikacji na lata 2023-2027.
informacja: Partnerstwo Północnej Jury




Gmina Mstów
Gmina Mstów, położona na północny wschód od Częstochowy. Na terenie Gminy Mstów możemy obserwować zespoły skałek gdyż około 60% jej terenów należy do Jurajskiego Parku Krajobrazowego, bądź stanowi jego bezpośrednią otulinę. Warunki mikroklimatyczne panujące na obszarze regionu częstochowskiego, określane są przeważnie jako dobre, a okolice Mstowa prezentują się pod tym względem bardzo dobrze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel serwisu PowiatCzestochowski.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).