Czwartek, 30 maja 2024r. | Imieniny: Ferdynanda, Karola, Jana
Pokaż menu

Subregionalna Trasa Rowerowa nr 17

04 kwietnia, 2024
Subregionalna Trasa Rowerowa nr 17

W siedzibie Urzędu Miasta Częstochowa została podpisana uroczysta umowa partnerstwa na rzecz realizacji projektu budowy Subregionalnej Trasy Rowerowej nr 17.

>> Liderem i Partnerem wiodącym projektu pn. „Budowa trasy rowerowej na obszarze Subregionu Północnego Województwa Śląskiego oznaczonej symbolem 17” jest Związek Gmin i Powiatów Subregionu Północnego Województwa Śląskiego, a partnerami: Miasto Częstochowa, Gmina Mstów, Gmina Kłomnice, Miasto i Gmina Olsztyn, Miasto i Gmina Żarki, Gmina Niegowa oraz Częstochowska Organizacja Turystyczna.
>> Projekt współfinansowany będzie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego na lata 2021-2027 (alokacja Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych).

3

>> Umowę partnerstwa podpisali:
- Piotr Grzybowski, Członek Zarządu Związku Gmin i Powiatów Subregionu Północnego
- Wojciech Ostaszewski, Dyrektor Biura Związku Gmin i Powiatów Subregionu Północnego
- Krzysztof Matyjaszczyk, Prezydent Miasta Częstochowy
- Tomasz Gęsiarz, Wójt Gminy Mstów
- Piotr Juszczyk, Wójt Gminy Kłomnice
- Tomasz Kucharski, Burmistrz Miasta i Gminy Olsztyn
- Klemens Podlejski, Burmistrz Miasta i Gminy Żarki
- Mariusz Rembak, Wójt Gminy Niegowa
- Paula Wypych, Prezes Zarządu Częstochowskiej Organizacji Turystycznej

>> Trasa nr 17, której dotyczy projekt, ma rangę ogólnopolskiej. Jest to tzw. Wartostrada, przebiega wzdłuż rzeki Warta (do granicy ze Słowacją) i obejmuje województwa: śląskie, łódzkie, wielkopolskie, lubuskie. Jej przebieg na obszarze Subregionu Północnego prowadzi przez gminy: Kłomnice, Mstów, Częstochowa, Olsztyn, Żarki, Niegowa.

>> Długość planowanej trasy rowerowej na obszarze Subregionu : 78 km (w tym realizowana infrastruktura 48 km).
>> W Gminie Mstów trasa swoim przebiegiem obejmie 16 km i prowadzić będzie:
- od granic miasta Częstochowy – przełomem Warty, do ul. Starowiejskiej, później ul. Kościelną w Jaskrowie i ul. Jaskrowską w Wancerzowie.
- dalej ul. Kościelną, przez Rynek w Mstowie, ul. Wolności, ul. Sportową k. „źródełek” na mstowskich błoniach – w kierunku Zawady i Łuszczyna, do m. Chmielarze i granicy z Gminą Kłomnice.

>> W ramach inwestycji planowana jest budowa nowej infrastruktury rowerowej, a także wprowadzenie elementów „uspokojenia ruchu” na odcinkach dróg, na których nie jest wymagane tworzenie wydzielonej infrastruktury rowerowej.
>> Trasa nr 17 zostanie zaprojektowana i wykonana zgodnie z założeniami i wytycznymi zawartymi  w Regionalnej Polityce Rowerowej wraz z planem sieci regionalnych tras rowerowych dla Województwa Śląskiego.
>> Pierwszym krokiem do powstania nowej trasy rowerowej jest przygotowanie Programu Funkcjonalno-Użytkowego (PFU), który będzie niezbędny do złożenia wniosku o dofinansowanie unijne. Następny etap to ocena wniosku w Urzędzie Marszałkowskim w Katowicach, podpisanie Umowy i wykonanie zadania.

Cała procedura potrwa z pewnością kilka lat, ale milowy krok ku temu, żeby trasa rowerowa nr 17 powstała w naszym regionie, został dziś mocno postawiony.

więcej: https://www.czestochowa.pl/rowerem-przez-jure

Galeria zdjęć

Plik graficzny o nazwie: https://www.mstow.pl/media/2024/news-04/um_1_m.jpgPlik graficzny o nazwie: https://www.mstow.pl/media/2024/news-04/um_2_m.jpgPlik graficzny o nazwie: https://www.mstow.pl/media/2024/news-04/um_3_m.jpgPlik graficzny o nazwie: https://www.mstow.pl/media/2024/news-04/1_m.jpgPlik graficzny o nazwie: https://www.mstow.pl/media/2024/news-04/2_m.jpgPlik graficzny o nazwie: https://www.mstow.pl/media/2024/news-04/3_m.jpgPlik graficzny o nazwie: https://www.mstow.pl/media/2024/news-04/4_m.jpg
Gmina Mstów
Gmina Mstów, położona na północny wschód od Częstochowy. Na terenie Gminy Mstów możemy obserwować zespoły skałek gdyż około 60% jej terenów należy do Jurajskiego Parku Krajobrazowego, bądź stanowi jego bezpośrednią otulinę. Warunki mikroklimatyczne panujące na obszarze regionu częstochowskiego, określane są przeważnie jako dobre, a okolice Mstowa prezentują się pod tym względem bardzo dobrze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel serwisu PowiatCzestochowski.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).