Środa, 29 maja 2024r. | Imieniny: Magdaleny, Bogumily, Urszuli
Pokaż menu

Sukcesy młodych historyków z SP Mstów

27 kwietnia, 2024
Sukcesy młodych historyków z SP Mstów

Młodzi historycy ze Szkoły Podstawowej w Mstowie odnieśli sukces w XXIII Międzypowiatowym Konkursie Historycznym „Czy znasz historię Częstochowy i regionu częstochowskiego”.

>> Igor Żak, uczeń klasy VII b Szkoły Podstawowej w Mstowie, był najlepszy wśród dziesięciu finalistów w regionie częstochowskim i zajął I miejsce w trzyetapowym konkursie.
>> Ponadto tytuł finalisty otrzymali następujący uczniowie: Adam Kaplan, Maurycy Wosik, Maria Dąbek, Patryk Weżgowiec. Wywalczyli oni miejsce w ścisłej elitarnej dziesiątce najlepszych znawców historii regionu częstochowskiego.
>> Dodatkowym osiągnięciem było zwycięstwo drużyny mstowskiej wśród 13 szkół zakwalifikowanych do finału tego konkursu.

1_IMG_4304

>> Konkurs jest od lat w wykazie zawodów Kuratorium Oświaty w Katowicach i jest punktowany w rekrutacji do szkół średnich. Młodych historyków przygotowała do trzech etapów konkursu nauczycielka historii w Szkole Podstawowej w Mstowie, mgr Wioletta Derda.

Organizatorzy: SP nr 42, SP nr 15 w Częstochowie, Muzeum Częstochowskie, Archiwum Państwowe w Częstochowie, Regionalny Osrodek Kultury w Częstochowie.
Patronat: Prezydenta Miasta Częstochowy, Starosty Częstochowskiego, Dyrektora Delegatury Kuratorium Oświaty w Częstochowie oraz Wójtów Gmin (m.in. Wójta Gminy Mstów Tomasza Gęsiarza). Wśród partnerów konkursu znalazły się również: Partnerstwo Północnej Jury, lokalne grupy działania z innych gmin oraz Instytut Pamięci Narodowej.

W konkursie rywalizowali uczniowie z powiatów: częstochowskiego, myszkowskiego i lublinieckiego.
I etap konkursu odbył się w październiku w siedzibach szkół.
II etap odbył się w grudniu w SP nr 42 w Częstochowie.
III etap konkursu (finał) miał miejsce w ratuszu, obecnej siedzibie Muzeum Częstochowskiego. Składał się z części pisemnej oraz odpowiedzi ustnych 10 finalistów w kategorii szkół podstawowych.

Przed finałem uczniowie uczestniczyli w warsztatach historycznych dotyczących wolnych wyborów 4 czerwca 1989 w 35. rocznicę tego wydarzenia - zorganizowanych przez pracowników Muzeum Częstochowskiego oraz Archiwum Państwowego w Częstochowie.

Galeria zdjęć

Plik graficzny o nazwie: https://www.mstow.pl/media/2024/news-04/1_IMG_4304_m.jpgPlik graficzny o nazwie: https://www.mstow.pl/media/2024/news-04/2IMG_4148_m.jpgPlik graficzny o nazwie: https://www.mstow.pl/media/2024/news-04/3IMG_4146_m.jpg




Gmina Mstów
Gmina Mstów, położona na północny wschód od Częstochowy. Na terenie Gminy Mstów możemy obserwować zespoły skałek gdyż około 60% jej terenów należy do Jurajskiego Parku Krajobrazowego, bądź stanowi jego bezpośrednią otulinę. Warunki mikroklimatyczne panujące na obszarze regionu częstochowskiego, określane są przeważnie jako dobre, a okolice Mstowa prezentują się pod tym względem bardzo dobrze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel serwisu PowiatCzestochowski.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).