WSPOMNIENIE O KSIĘDZU ZBIGNIEWIE SZYMCZYKU
16 czerwca minęła 6.rocznica śmierci Księdza Zbigniewa Szymczyka – urodzonego i wychowanego w Mstowie jezuity, który pełniąc służbę duchową m.in. w Grecji, Włoszech nigdy o naszej gminie nie zapominał.
To właśnie dzięki Księdzu Zbigniewowi zawiązało się w 2004r. polsko-włoskie partnerstwo gmin: Mstów i Otricoli, które jest kontynuowane do dnia dzisiejszego.
Warto przypomnieć jego sylwetkę młodszym i starszym mieszkańcom naszej gminy.
Zbigniew Szymczyk – ur. 17.03.1962r w Mstowie.
(audiencja u papieża Jana Pawła II, foto:A.Mari, L’Osservatore Romano)
Szkołę Podstawową ukończył w Mstowie, a następnie kontynuował edukację w Technikum im.Findera w Częstochowie na kierunku chemicznym. Studia wyższe ukończył w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Częstochowie – 9 lipca 1987r. uzyskał tytuł magistra chemii.
Jesienią 1987r. wstąpił do Zakonu Jezuitów i po dwóch latach nowicjatu, w 1989r. rozpoczął studia w Krakowie na Wydziale Filozoficznym Towarzystwa Jezusowego.
Po zakończeniu nauki, w 1992r. wyjechał Rzymu i rozpoczął tam kolejne studia, tym razem teologiczne, na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim. W trakcie nauki w Rzymie pracował w Radiu Watykan. W 1994r. ukończył oxfordzki kurs języka angielskiego.
(Ksiądz Zbigniew podczas rozmowy z Prymasem Józefem Glempem)
28 maja 1995r. przyjął święcenia kapłańskie w Krakowie. Po pierwszej mszy prymicyjnej (która odbyła się 6 lipca 1995r.) wyjechał pracować z Polonią w Grecji. Pomagał tam Polakom w trudnych sytuacjach i przyczynił się m.in. do powstania polskiej szkoły podstawowej i liceum.
4 maja 2000r. otrzymał Medal Komisji Edukacji Narodowej – za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania.
(Wręczenie medalu Komisji Edukacji Narodowej)
W 2001r. wyjechał do Włoch, gdzie objął parafię św.Mikołaja w Poggio di Otricoli. W trakcie swojej czteroletniej posługi odnowił kościół i plebanię.
To dzięki Księdzu Zbigniewowi zawiązało się w 2004r. polsko-włoskie partnerstwo gmin: Mstów i Otricoli, które jest kontynuowane do dnia dzisiejszego.
W 2005r. „Don Zibi” przeszedł na drugą plebanię w Amelii (region Umbria, prowincja Terni) – tam zajął się m.in. renowacją obrazów kościelnych i remontem plebanii. Zajmował się również (podobnie jak w Poggio) organizacją wernisaży malarskich, angażując do tego wielu malarzy z całej Europy. W 2004r. zorganizował taki wernisaż w naszym Mstowie – mieliśmy okazję gościć wielu znakomitych gości z zagranicy.
Będąc we Włoszech udzielał się aktywnie w Towarzystwie Przyjaciół Dzieci. Organizował niepełnosprawnym dzieciom z Polski wyjazdy do Włoch.
Zmarł 14 czerwca 2010r, pełniąc cały czas służbę duchową w Amelii.