Środa, 21 lutego 2024r. | Imieniny: Eleonory, Fortunata, Roberta
Pokaż menu

XXII REGIONALNY KONKURS NA PALMĘ, PISANKĘ I MARZANNĘ

29 marca, 2016
Budynek Urzędu Gminy - Przykuta - Praca własna / Wikipedia / GFDL Budynek Urzędu Gminy - Przykuta - Praca własna / Wikipedia / GFDL

W Dąbrowie Zielonej odbył się XXII Regionalny Konkurs na Palmę, Pisankę i Marzannę. Honorowy patronat objęli: Wójt Gminy Dabrowa Zielona, Maria Włodarczyk i Starosta Częstochowski, Andrzej Kwapisz.


Celem konkursu jest powrót do tradycji związanych z okresem wiosennym i wielkanocnym, dokumentowanie zanikających zwyczajów i obrzędów oraz poszerzenie wiedzy wśród dzieci i młodzieży na temat tradycji polskich.
 

2016-03-palma-01.jpg

Konkurs ma charakter otwarty i obejmuje wykonanie palm, pisanek i marzanny. W tegorocznej edycji oceniano w czterech kategoriach wiekowych:

  • przedszkolaki i klasy 0-III,
  • klasy IV-VI,
  • gimnazjaliści i szkoły średnie,  
  • dorośli.

Jedną z Laureatek konkursu, którego organizatorem jest  GOK w Dąbrowie Zielonej (przy współpracy Regionalnego Ośrodka Kultury w Częstochowie, Śląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego i Gminnego Koła Gospodyń Wiejskich) została Pani Anna Świącik z Jaskrowa, która otrzymała II miejsce w kategorii dorośli – pisanka. Gratulujemy !!!
 

2016-03-palma-02.jpg

Komisja oceniając prace stosowała kryteria zgodne z założeniami regulaminowymi. Jaja wielkanocne powinny być zdobione techniką wydrapywania lub równie popularna batikową z zachowaniem motywów roślinnych, linii ślimaczych, falistych i rozet, a w palmach wykorzystanie naturalnych surowców.  

Nagrody  laureatom ufundował Gminny Ośrodek Kultury w Dąbrowie Zieonej i Starosta Częstochowski.  
Organizatorzy gratulują nagrodzonym, dziękują wszystkim którzy przyczynili się do organizacji i zapraszają do udziału w następnym roku.

 


            Relację przysłała: Danuta Tomza (ŚODR Częstochowa)
Gmina Mstów
Gmina Mstów, położona na północny wschód od Częstochowy. Na terenie Gminy Mstów możemy obserwować zespoły skałek gdyż około 60% jej terenów należy do Jurajskiego Parku Krajobrazowego, bądź stanowi jego bezpośrednią otulinę. Warunki mikroklimatyczne panujące na obszarze regionu częstochowskiego, określane są przeważnie jako dobre, a okolice Mstowa prezentują się pod tym względem bardzo dobrze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel serwisu PowiatCzestochowski.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).