Niedziela, 25 lutego 2024r. | Imieniny: Wiktora, Cezarego
Pokaż menu

XXII Regionalny Konkurs Recytatorski „Chrońmy Ziemię”

02 listopada, 2022
Rzeka Warta przepływająca przez Mstów - Przykuta - Praca własna / Wikipedia / GFDL Rzeka Warta przepływająca przez Mstów - Przykuta - Praca własna / Wikipedia / GFDL

27 października w Szkole Podstawowej im. K. Makuszyńskiego w Brzyszowie odbył się XXII Regionalny Konkurs Recytatorski „Chrońmy Ziemię”, pod patronatem Starosty Częstochowskiego Pana Krzysztofa Smeli.

 

Konkurs adresowany był do uczniów klas I, II i III szkół podstawowych. Celem konkursu było: kształcenie poczucia poszanowania środowiska naturalnego, ukazywanie dróg ochrony Ziemi, krzewienie zamiłowania do literatury związanej z ochroną przyrody.

Na zaproszenie organizatorów zgłosiło się łącznie 50 uczestników z kilkunastu szkół z Częstochowy i Powiatu Częstochowskiego tj:

Szkoła Podstawowa w Mstowie, Szkoła Podstawowa w Brzyszowie, Szkoła Podstawowa w Mokrzeszy, Zespół Szkolno – Przedszkolny w Zawadzie, Zespół Szkolno – Przedszkolny w Jaskrowie, Szkoła Podstawowa w Mstowie Filia w Kucharach, Szkoła Podstawowa w Rudnikach, Zespół Szkolno Przedszkolny w Zrębicach, Szkoła Podstawowa w Olsztynie, Szkoła Podstawowa w Kusiętach, Szkoła Podstawowa w Turowie, Zespół Szkolno – Przedszkolny w Małusach Wielkich, Szkoła Podstawowa nr 33 w Częstochowie, Szkoła Podstawowa nr 15 w Częstochowie, Szkoła Podstawowa nr 24 w Częstochowie, Szkoła Podstawowa nr 53 w Częstochowie.

 

Poziom konkursu był wysoki. Uczniowie w pięknych strojach zaprezentowali wiersze o tematyce przyrodniczo – ekologicznej. Przy ocenie prezentacji jury szczególną uwagę zwracało na: zgodność tekstu z tematyką konkursu, dykcję, atrakcyjność i oryginalność prezentacji, ogólny wyraz artystyczny.

 

Wśród jury zasiedli zaproszeni goście: Zastępca Naczelnika Wydziału Edukacji, Zdrowia, Kultury, Sportu i Promocji Powiatu Częstochowskiego Pani Anna Dziewior, Inspektor ds. Oświaty Gminy Mstów Pani Ewa Osuchowska, Wiceprezesi Zarządu LOP w Częstochowie: Pani Maria Jasińska i Pan Jerzy Suchy, Dyrektor Szkoły Podstawowej im. K. Makuszyńskiego w Brzyszowie Pan Ireneusz Celoch oraz Pedagog, Psycholog i Logopeda Szkolny Pani Anita Świtoń. 

 

Jury miało duży dylemat przy ocenie, gdyż każda prezentacja była przygotowana na wysokim poziomie, dopracowana i ciekawie zaprezentowana.

Uczniowie zostali nagrodzeni w trzech kategoriach wiekowych: klasy I, II i III. Nagrody zostały sfinansowane przez Starostwo Powiatowe, Urząd Gminy Mstów, Firmę „Cemex Polska” Rudniki oraz LOP w Częstochowie. Słodki poczęstunek dla uczniów i opiekunów przygotowali rodzice uczniów klas I-III Szkoły Podstawowej w Brzyszowie.

 

Poniżej Lista Laureatów XXII Konkursu Recytatorskiego „Chrońmy Ziemię” -Brzyszów 2022

 

Kategoria klasy I

Łucja Dyńska (Szkoła Podstawowa w Kusiętach) – miejsce I

Wiktoria Pindor (Szkoła Podstawowa nr 15 w Częstochowie)- miejsce I

Barbara Kozłowska (Szkoła Podstawowa nr 15 w Częstochowie) – miejsce I

Zoja Caban (Szkoła Podstawowa w Olsztynie) – miejsce II

Liliana Gawron (Szkoła Podstawowa w Turowie) – miejsce II

Adam Jastrzębski (Szkoła Podstawowa w Mstowie)- miejsce II

Adam Walaszczyk (Szkoła Podstawowa w Mokrzeszy) – miejsce III

Cyntia Trusiuk (Szkoła Podstawowa w Mstowie)- miejsce III

Maria Czyż (Zespół Szkolno Przedszkolny w Małusach Wielkich)- miejsce III

Wyróżnienia otrzymali:

Szymon Szerszeń (Zespół Szkolno Przedszkolny w Zawadzie), Zuzanna Boral (Szkoła Podstawowa w Brzyszowie), Anna Józefowska (Szkoła Podstawowa w Brzyszowie), Hubert Burchacki (Szkoła Podstawowa w Brzyszowie), Nadia Jeleń (Zespół Szkolno-Przedszkolny w Zrębicach), Zofia Królik (Szkoła Podstawowa w Rudnikach), Filip Łapucha (SP Mstów, Filia Kuchary)

 

Kategoria klasy II

1. Alicja Pruban (Szkoła Podstawowa z Oddz. Integracyjnymi nr 53 w Częstochowie) -miejsce I

2. Nadia Świtoń (Szkoła Podstawowa  w Brzyszowie)-miejsce I

3. Hanna Sowińska (Szkoła Podstawowa w Brzyszowie)-miejsce I

4. Gabriela Czerwik (Szkoła Podstawowa z Oddz. Integracyjnymi nr 53 w Częstochowie)- miejsce II

5. Pola Tyrek (Szkoła Podstawowa w Przyrowie) – miejsce II

6. Aleksander Piasecki (Szkoła Podstawowa w Rudnikach) – miejsce II

7. Zuzanna Koniecka (Szkoła Podstawowa w Mokrzeszy) – miejsce III

8. Szymon Dydek (Szkoła Podstawowa w Turowie) – miejsce III

9. Jakub Gajda (Szkoła Podstawowa w Brzyszowie) - miejsce III

Wyróżnienia otrzymali:

Borys Piesakowski (Szkoła Podstawowa nr 24 w Częstochowie), Tymon Stępień (Szkoła Podstawowa w Olsztynie), Marta Kowalczyk (Zespół Szkolno Przedszkolny w Zawadzie), Rafał Trąbski (SP Mstów, Filia Kuchary), Mikołaj Nowak (Szkoła Podstawowa w Brzyszowie), Natalia Kubica (Zespół Szkolno Przedszkolny w Jaskrowie), Rafał Kojtych (Szkoła Podstawowa w Brzyszowie)

 

Kategoria klasy III

1. Antoni Wojtyto (Szkoła Podstawowa z Oddz. Integracyjnymi nr 53 w Częstochowie)

- miejsce I

2. Zuzanna Jaksender (Szkoła Podstawowa w Brzyszowie) – miejsce I

3. Zuzanna Kazimierczak (Szkoła Podstawowa w Brzyszowie) – miejsce I

4. Maksymilian Służałek (Szkoła Podstawowa w Turowie) – miejsce II

5. Kornelia Wierzchowska (Szkoła Podstawowa nr 33 w Częstochowie) – miejsce II

6. Amelia Bednarek (Szkoła Podstawowa nr 33 w Częstochowie) – miejsce II

7. Kalina Czajkowska (Szkoła Podstawowa w Olsztynie) – miejsce III

8. Hanna Gągała (Szkoła Podstawowa w Mstowie) – miejsce III

9. Mateusz Mirecki (Zespół Szkolno Przedszkolny w Jaskrowie) – miejsce III

Wyróżnienia otrzymali:

Lena Kaleta (Zespół Szkolno Przedszkolny w Zawadzie), Nikola Żurek (Zespół Szkolno Przedszkolny w Zrębicach), Konrad Biel (Szkoła Podstawowa w Kusiętach), Mateusz Stacherczak (Szkoła Podstawowa w Brzyszowie), Emilia Burchacka (Szkoła Podstawowa w Brzyszowie), Miłosz Sieradzki (Szkoła Podstawowa w Rudnikach), Natalia Borówka (SP Mstów, Filia Kuchary).

 

Konkurs został zorganizowany pod kierunkiem Aldony Tomzik, Elżbiety Szczerba, Agnieszki Gajdy i Szkolnego Koła LOP w Brzyszowie. Serdecznie dziękujemy wszystkim nauczycielom za przygotowanie uczniów do występu, uczniom za piękne prezentacje i liczymy na udział w kolejnych edycjach naszego konkursu.

 

Info: Aldona Tomzik, SP Brzyszów
Gmina Mstów
Gmina Mstów, położona na północny wschód od Częstochowy. Na terenie Gminy Mstów możemy obserwować zespoły skałek gdyż około 60% jej terenów należy do Jurajskiego Parku Krajobrazowego, bądź stanowi jego bezpośrednią otulinę. Warunki mikroklimatyczne panujące na obszarze regionu częstochowskiego, określane są przeważnie jako dobre, a okolice Mstowa prezentują się pod tym względem bardzo dobrze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel serwisu PowiatCzestochowski.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).