Środa, 21 lutego 2024r. | Imieniny: Eleonory, Fortunata, Roberta
Pokaż menu

ŹRÓDŁO STOKI ZMIENI WYGLĄD / 2016-02-15 09:01:58

15 lutego, 2016
Pałac w Kłobukowicach - MateuszFD - Praca własna / Wikipedia / CC BY-SA 3.0 Pałac w Kłobukowicach - MateuszFD - Praca własna / Wikipedia / CC BY-SA 3.0

Gmina Mstów ma szansę zyskać kolejne atrakcyjne pod względem turystyczno – rekreacyjnym, miejsce. Gminne władze, przy wsparciu Stowarzyszenia Promocji i Ochrony rzeki Warty i „Fundacji Przyroda i Człowiek” stara się wsparcie finansowe projektu, mającego na celu poprawę wizerunku otoczenia źródła Stoki na nadwarciańskich błoniach.

Pod względem ilości występujących źródeł na terenie Jury Krakowsko – Częstochowskiej, gmina Mstów należy do potentatów. Woda pozyskiwana z niektórych z nich cieszy się sporą popularnością, nie tylko wśród mieszkańców gminy, ale i przyjezdnych.

- Tak jest na przykład ze źródłem u stóp Skały Miłości, skąd wiele osób chętnie czerpie wodę do picia, a są nawet zwolennicy teorii, że ma ona specjalne właściwości – mówi Adam Markowski, zastępca wójta gminy Mstów.

Nie brak też na terenie gminy Mstów źródeł o dużych walorach przyrodniczych. Jednym z nich jest  wysoko oceniane przez fachowców źródło znane co najmniej pod dwoma nazwami: „Stoki”, bądź „Spod Góry Wał”. To także bardzo piękny zakątek o przebogatej roślinności. Mimo swoich zalet miejsce to jest nieco zaniedbane i stąd pomysł, by objąć je specjalną ochroną.

- Przeprowadziliśmy owocne rozmowy z właścicielem terenu, na którym bije źródło. Jest nim klub sportowy LKS „Warta”. Na mocy stosownej umowy Gmina przejęła to miejsce w nieodpłatne użyczenie na kilkanaście lat. Dzięki temu możemy objąć je ochroną prawną. W tym celu przygotowaliśmy już projekt uchwały, nad którą pochylą się wkrótce  radni gminy. Znajduje się tam zapis o użytku ekologicznym - takie zalecenia płyną ze strony naukowców min. z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie– tłumaczy Adam Markowski. Zależy nam również, by miejsce to zmieniło swój wygląd. W tym przypadku przyszła nam z pomocą „Fundacja Przyroda i Człowiek”.

Gmina Mstów ma  dobre doświadczenia ze współpracy z Fundacją, bowiem dbają oni już o dobro muraw kserotermicznych na Górze Wał. Projekt renowacji otoczenia źródła ma sprawić, że będzie ono po pierwsze - zdecydowanie ładniejsze, po drugie także bardziej funkcjonalne dla osób, które pobierają z niego wodę. Przy pracach mają być wykorzystane wyłącznie materiały kojarzące się z regionem, czyli jurajskie kamienie i drewno dębowe, które dobrze się sprawuje w kontakcie z wodą. Beton, który jest w tym miejscu niezbędny ze względu na przebiegającą nieopodal drogą gminną, będzie dyskretnie zamaskowany. Fachowcy zadbają też o florę poprzez usunięcie roślin inwazyjnych, po to, by z kolei rośliny charakterystyczne dla okolic źródeł, mogły się tym lepiej rozwijać. Został już przygotowany wniosek o wsparcie finansowe do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska.

- W naszych staraniach wspiera nas również mstowskie Stowarzyszenie Promocji i Ochrony rzeki Warty – dodaje Adam Markowski. Mamy nadzieję, że to wspólne działanie zaowocuje tym, że nasz wniosek zostanie pozytywnie rozpatrzony, co pozwoli, by na terenie gminy Mstów powstało kolejne miejsce atrakcyjne ze względów turystyczno – rekreacyjnych.
 

Galeria zdjęć

Źródło: http://www.mstow.pl/informacje/aktualnosci,zrodlo-stoki-zmieni-wyglad,wiecej.html
Gmina Mstów
Gmina Mstów, położona na północny wschód od Częstochowy. Na terenie Gminy Mstów możemy obserwować zespoły skałek gdyż około 60% jej terenów należy do Jurajskiego Parku Krajobrazowego, bądź stanowi jego bezpośrednią otulinę. Warunki mikroklimatyczne panujące na obszarze regionu częstochowskiego, określane są przeważnie jako dobre, a okolice Mstowa prezentują się pod tym względem bardzo dobrze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel serwisu PowiatCzestochowski.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).