Niedziela, 8 września 2024r. | Imieniny: Marii, Adrianny, Serafiny
Pokaż menu

24 marca – Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów.

27 marca, 2020
24 marca – Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów.

24 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów, ustanowiony przez polski parlament w 2018 r. z inicjatywy Andrzeja Dudy Prezydenta RP. Święto jest wyrazem czci dla wszystkich Polaków, którzy, okazując miłosierdzie i współczucie, pomagali Żydom systematycznie mordowanym przez niemieckich oprawców.

W związku z tym, w Wierzchowisku przy mogile małżeństwa Franciszki i Józefa Sowów oraz siedmiu innych osób w tym pięciu obywateli polskich narodowości żydowskiej, którzy zostali rozstrzelani przez niemieckie wojsko w dn. 01.09. 1943r., miały się odbyć uroczystości zorganizowane przez Wójta Gminy Mykanów Dariusza Pomadę. Z powodu zagrożenia epidemicznego zostały odwołane.  Aby uczcić pamięć tych, którzy narazili własne życie ratując bliźnich, wicewojewoda śląski Robert Magdziarz oraz wójt gminy Mykanów Dariusz Pomada złożyli kwiaty oraz zapalili znicze na ich grobie.

(Załączamy kilka zdjęć)








Gmina Mykanów
Na terenie gminy Mykanów funkcjonują 24 sołectwa, z 40 wsiami i przysiółkami. Gmina Mykanów położona jest bezpośrednio na północ od miasta Częstochowy. Terytorium gminy w całości położone jest na obszarze Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej (zwanej potocznie Jurą Krakowsko-Częstochowską), w makroregionie określanym jako Wyżyna Wieluńska. Okolice Mykanowa leżą w pobliżu przełomu rzeki Warty przez wypiętrzenia jurajskie pod Częstochową, który oddziela Wyżynę Wieluńską od ciągnącego się na południowy wschód pasma Wyżyny Częstochowskiej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel serwisu PowiatCzestochowski.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).