Piątek, 19 kwietnia 2024r. | Imieniny: Adolfa, Tymona, Leona
Pokaż menu

Program ,,Energia dla wsi”

02 lutego, 2023
Program ,,Energia dla wsi”

Wkrótce rusza pierwsza odsłona programu ,,Energia dla wsi” przygotowanego przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Program ten obejmuje dofinansowanie instalacji OZE i kierowany jest zarówno do rolników, jak i do wszystkich zainteresowanych współpracą w ramach spółdzielni energetycznych (istniejących oraz będących w trakcie rejestracji).

Całkowity budżet programu wynosi 1 mld złotych.

Projekt ten ma na celu wzrost wykorzystania odnawialnych źródeł energii na terenach wiejskich oraz wiejsko-miejskich. Narodowy Fundusz wspiera rozwój zrównoważonego rolnictwa, a tym samym zrównoważony rozwój energetyki odnawialnej. W tym segmencie kluczowe jest zapewnienie stabilnych dostaw energii w obszarach wiejskich, które będą jednocześnie odpowiadały potrzebom lokalnych odbiorców 

Projekt dedykowany jest rolnikom lub spółdzielniom energetycznym. Przewidziane jest finansowanie budowy instalacji: fotowoltaicznych, wiatrowych, elektrowni wodnych, biogazowni rolniczych oraz magazynów energii.

To doskonały moment na zakładanie Spółdzielni Energetycznych przez Członków Klastrów Energii, jak i na inwestycje w budowę biogazowni!

Regulamin programu przewiduje:

  • udzielanie pożyczek do 25 mln zł na danego beneficjenta,
  • dotacje do 20 mln zł na danego beneficjenta.

Pierwszy nabór rusza już 25 stycznia i potrwa do 15 grudnia.

 
Gmina Mykanów
Na terenie gminy Mykanów funkcjonują 24 sołectwa, z 40 wsiami i przysiółkami. Gmina Mykanów położona jest bezpośrednio na północ od miasta Częstochowy. Terytorium gminy w całości położone jest na obszarze Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej (zwanej potocznie Jurą Krakowsko-Częstochowską), w makroregionie określanym jako Wyżyna Wieluńska. Okolice Mykanowa leżą w pobliżu przełomu rzeki Warty przez wypiętrzenia jurajskie pod Częstochową, który oddziela Wyżynę Wieluńską od ciągnącego się na południowy wschód pasma Wyżyny Częstochowskiej.

Możliwość komentowania została wyłączona.

Redakcja oraz właściciel serwisu PowiatCzestochowski.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).