System kaucyjny


Od października 2025 r. w Polsce zacznie działać system kaucyjny opakowań po napojach. To
istotna zmiana, która obejmie zarówno przedsiębiorców wprowadzających napoje na rynek,
jak i sklepy oraz konsumentów. Dlatego przekazujemy Państwu kilka informacji na temat zasad
jego działania.
O czym warto wiedzieć o systemie kaucyjnym?
– System kaucyjny to prosty mechanizm, który ma ograniczyć liczbę odpadów
trafiających do środowiska i zwiększyć poziomu recyklingu.
– Wdrożenie będzie przebiegać stopniowo. Od października na sklepowych półkach
zaczną pojawiać się opakowania oznaczone znakiem kaucji. W pierwszym okresie
funkcjonowania obok nich będą dostępne również wcześniej wyprodukowane
opakowania jeszcze nieobjęte systemem, nawet jeśli pochodzą od tego samego
producenta.
– Zwrot kaucji będzie można uzyskać tylko za opakowania ze znakiem kaucji!
– Za organizację systemu w Polsce odpowiadają operatorzy systemu kaucyjnego –
podmioty reprezentujące wprowadzających na rynek opakowania po napojach
(producentów, importerów), które realizują w ich imieniu obowiązki związane ze
zbiórką, ewidencją i rozliczaniem kaucji oraz promocją systemu.
– Opakowania będzie można zwrócić w punktach zbiórki, w tym sklepach pow. 200
m2, niektórych mniejszych sklepach czy automatach.
W Polsce kluczową rolę w tych działaniach pełnią operatorzy systemu.
Ministerstwo Klimatu i Środowiska również aktywnie wspiera proces wdrażania systemu,
poprzez bieżące działania informacyjne, a we wrześniu rozpocznie kampanię informacyjno-
edukacyjną w ogólnopolskich mediach. Na stronie www: systemkaucyjny.gov.pl można znaleźć kompleksowe informacje na temat systemu.
https://www.gov.pl/attachment/17e639d9-4971-42bb-b8b1-ebe01c1a58db
