Środa, 4 października 2023r. | Imieniny: Rozalii, Edwina, Franciszka
Pokaż menu

Uczniowie z Cykarzewa zaprezentowali “Tradycje Wielkanocne”

08 kwietnia, 2016
Kościół w Borownie - Przykuta / Wikipedia / CC BY-SA 3.0 Kościół w Borownie - Przykuta / Wikipedia / CC BY-SA 3.0

W środę 23.03.2016r. uczniowie z Zespołu Szkół w Starym Cykarzewie pod czujnym okiem opiekunów Kół Teatralnych pięknie zaprezentowali swoje zdolności aktorskie w inscenizacji wielkanocnej, tworząc miłą i świąteczną atmosferę. Na uroczystość przybyli zaproszeni goście: Wójt Gminy Mykanów - p. Dariusz Pomada, Kierownik Referatu Oświaty, Sportu, Kultury i Zdrowia UG w Mykanowie- p. Ewa Osuchowska, sołtysi okolicznych miejscowości, rodzice, nauczyciele i uczniowie.

 

Święta Zmartwychwstania to czas zadumy, ciszy, ale też radości. Uczniowie naszej szkoły przygotowali poranek wielkanocny. W barwnej inscenizacji nie zabrakło najbardziej popularnych symboli wielkanocnych. Był tradycyjny stół nakryty śnieżnobiałym obrusem, święconka, pisanki, baranek, bazie i kwiaty. Dzieci opowiadały o tradycjach i zwyczajach Wielkiej Nocy. Zaśpiewały też wiele piosenek zarówno przyśpiewek, jak i tych z uroczystym „Alleluja”.  Na scenie pojawili się także dyngusiarze z kogucikiem. Chłopcy rozbawili publiczność i dlatego nie żałowali dla niej wody. Największe emocje wzbudził występ dzieci z klas I-III, które na scenie pojawiły się z gaikiem i pięknie zaśpiewały piosenkę „ Idą dzieci ze święconką”. Występy bardzo się podobały, więc młodzi artyści zostali nagrodzeni brawami. Podczas przedstawienia wszyscy obejrzeliśmy prezentację multimedialną, która przypomniała nam o tradycjach i zwyczajach związanych ze świętami wielkanocnymi. Piękna scenografię wprowadziła wszystkich w atmosferę, pełnych radości i nadziei chrześcijańskiej świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Na koniec uroczystości Wójt Gminy Mykanów p. Dariusz Pomada i p. Dyr. naszej szkoły Małgorzata Chodecka złożyli wszystkim wielkanocne życzenia.

 

Joanna Rodziewicz
ZS w Starym Cykarzewie

 
Gmina Mykanów
Na terenie gminy Mykanów funkcjonują 24 sołectwa, z 40 wsiami i przysiółkami. Gmina Mykanów położona jest bezpośrednio na północ od miasta Częstochowy. Terytorium gminy w całości położone jest na obszarze Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej (zwanej potocznie Jurą Krakowsko-Częstochowską), w makroregionie określanym jako Wyżyna Wieluńska. Okolice Mykanowa leżą w pobliżu przełomu rzeki Warty przez wypiętrzenia jurajskie pod Częstochową, który oddziela Wyżynę Wieluńską od ciągnącego się na południowy wschód pasma Wyżyny Częstochowskiej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel serwisu PowiatCzestochowski.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).