Poniedziałek, 15 lipca 2024r. | Imieniny: Henryka, Wlodzimierza, Dawida
Pokaż menu

Warsztaty plastyczne dla nauczycieli wychowania przedszkolnego

10 czerwca, 2016
Wola Hankowska - Przykuta / Wikipedia / CC BY 3.0 Wola Hankowska - Przykuta / Wikipedia / CC BY 3.0

W pracy z dzieckiem w wieku przedszkolnym istotnym czynnikiem jest integrowanie treści wszystkich dziedzin wychowania przedszkolnego. Ważne jest bowiem aby oprócz dostarczania dzieciom wiedzy i rozwijania ich sprawności intelektualnych i fizycznych kształtować u nich także wrażliwość, plastyczność umysłu, poczucie piękna i estetyki.

 

Literatura zwraca uwagę nauczyciela na doniosłą rolę jaką spełnia wychowanie plastyczne i muzyczne w stymulacji prawidłowego rozwoju dzieci w wieku przedszkolnym.

 

Mając na uwadze znaczącą rolę plastyki i muzyki w wychowaniu dzieci 16 maja o godz. 14:30 w przedszkolu w Starym Cykarzewie odbyły się warsztaty plastyczno – muzyczne zorganizowane przez nauczycielkę przedszkola mgr Dorotę Kowalik pod hasłem „Plastyka i muzyka  w kreatywnym wychowaniu przedszkolaka”.  Zaproszeni zostali na nie nauczyciele wychowania przedszkolnego zatrudnieni na terenie gminy Mykanów. Warsztaty składały się z dwóch części muzycznej i plastycznej.

 

Jak powszechnie wiadomo wychowanie plastyczne umożliwia dzieciom aktywne obcowanie z różnymi rodzajami sztuki plastycznej i rozwija własną ekspresję zgodnie z potrzebami i zainteresowaniami, właściwymi dzieciom w wieku przedszkolnym. Dlatego też prowadząca przedstawiła kilka ciekawych propozycji do wykorzystania podczas zajęć plastycznych z dziećmi między innymi: motylki z kolorowych wachlarzyków, ciekawe pomysły na wykorzystanie plastikowych butelek . Jednak największym zainteresowaniem wśród przybyłych gości cieszył się pomysł na stokrotki w doniczce do wykonania których posłużyły: krepina, bibuła oraz cienkie druciki.

 

Muzyka natomiast jest dziedziną wychowania estetycznego, który umożliwia jednoczesny rozwój umysłowy, emocjonalny i ruchowy dziecka. Zabawa jest najbardziej kreatywnym czynnikiem rozwoju. W powiązaniu z muzyką staje się najlepszym i najbogatszym bodźcem wielostronnego oddziaływania na dziecko na każdym etapie wychowania w przedszkolu. Wychowanie muzyczne powinno opierać się na różnych formach aktywności, m.in. na takich, jak: śpiew, słuchanie muzyki, ruch przy muzyce, gra na instrumentach, tworzenie prostych melodii. Toteż w części muzycznej nauczycielki zostały zapoznane i miały możliwość zagrania na nowym instrumencie o nazwie „bum bum rurki”. Instrument ten obecny jest w naszym przedszkolu już od kilku lat i cieszy się dużym zainteresowaniem wśród przedszkolaków. Na zakończenie słodki poczęstunek dla wszystkich uczestniczek oraz wręczenie zaświadczeń potwierdzających udział  w warsztatach.

 

                                                                   Opracowała nauczycielka przedszkola:
mgr Dorota Kowalik

 

 

 
Gmina Mykanów
Na terenie gminy Mykanów funkcjonują 24 sołectwa, z 40 wsiami i przysiółkami. Gmina Mykanów położona jest bezpośrednio na północ od miasta Częstochowy. Terytorium gminy w całości położone jest na obszarze Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej (zwanej potocznie Jurą Krakowsko-Częstochowską), w makroregionie określanym jako Wyżyna Wieluńska. Okolice Mykanowa leżą w pobliżu przełomu rzeki Warty przez wypiętrzenia jurajskie pod Częstochową, który oddziela Wyżynę Wieluńską od ciągnącego się na południowy wschód pasma Wyżyny Częstochowskiej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel serwisu PowiatCzestochowski.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).