Środa, 24 kwietnia 2024r. | Imieniny: Horacego, Feliksa, Grzegorza
Pokaż menu

Wielkanoc w SP im. Marcina Kacprzaka w Starym Cykarzewie

07 kwietnia, 2023
Wielkanoc w SP im. Marcina Kacprzaka w Starym Cykarzewie

Wielkanoc to najważniejsze i najradośniejsze święta chrześcijańskie. W Niedzielę Wielkanocną dzwony kościelne brzmią w szczególny sposób, oznajmiają bowiem Zmartwychwstanie Chrystusa i wzywają nas do udziału w uroczystościach. Po rezurekcji można już spokojnie zasiąść do stołu, podzielić się „święconym” jajkiem i złożyć sobie życzenia.  Poniedziałek Wielkanocny, zwany też lanym poniedziałkiem, śmigusem-dyngusem, to drugi dzień świąt Wielkiej Nocy. W polskiej tradycji tego dnia polewa się dla żartów wodą inne osoby, nawet nieznajome. Polewanie wodą nawiązuje do dawnych praktyk pogańskich, łączących się z symbolicznym budzeniem się przyrody do życia i co rok odnawialnej zdolności ziemi do rodzenia.

Nikt z nas nie wyobraża sobie Wielkanocy bez jej tradycji i symboli – pisanek, baranka, zajączka, wielkanocnej baby czy mazurka. W naszej szkole od wielu lat z okazji Świąt Wielkanocnych uczniowie poszczególnych klas w swoich salach lekcyjnych przygotowują wielkanocny stół. Tak było również w tym roku – 5 kwietnia dzieci zasiadły do symbolicznego świątecznego śniadania, składały sobie życzenia i przypominały wielkanocne zwyczaje. Następnie cała społeczność szkolna oraz zaproszeni Goście –  dyrektor Przedszkola w Starym Cykarzewie – Pani Barbara Chyrzyńska wraz z przedszkolakami i ich Wychowawcami, Opiekunami, a także przedstawiciele Rady Rodziców uczestniczyli w uroczystej akademii przygotowanej z okazji Świąt Wielkanocnych. Montaż słowno-muzyczny w wykonaniu naszych wychowanków skłania do refleksji nad istotą nadchodzących Świąt. Uczniowie pięknie recytowali wiersze, tańczyli. Przedstawili, jak według zapisu Ewangelii, wyglądało najważniejsze dla chrześcijan wydarzenie. To właśnie Zmartwychwstanie Jezusa jest fundamentem i sensem naszej wiary, które daje nadzieję na lepsze jutro. W ciekawy sposób przedstawione zostały także wielkanocne zwyczaje. Piękna dekoracja oraz wspaniały występ szkolnego chóru dodały kolorytu i wprowadziły zebranych w nastrój Świąt Zmartwychwstania Pańskiego.
            Na zakończenie spotkania Pani Anna Sapińska, pełniąca obowiązki Dyrektora szkoły, podziękowała wszystkim zaangażowanym  w przygotowanie uroczystości oraz złożyła całej społeczności szkolnej  i Gościom najserdeczniejsze życzenia świąteczne. 

 

                                                                                                               Edyta Nadolska
SP w Starym Cykarzewie
Gmina Mykanów
Na terenie gminy Mykanów funkcjonują 24 sołectwa, z 40 wsiami i przysiółkami. Gmina Mykanów położona jest bezpośrednio na północ od miasta Częstochowy. Terytorium gminy w całości położone jest na obszarze Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej (zwanej potocznie Jurą Krakowsko-Częstochowską), w makroregionie określanym jako Wyżyna Wieluńska. Okolice Mykanowa leżą w pobliżu przełomu rzeki Warty przez wypiętrzenia jurajskie pod Częstochową, który oddziela Wyżynę Wieluńską od ciągnącego się na południowy wschód pasma Wyżyny Częstochowskiej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel serwisu PowiatCzestochowski.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).