Środa, 31 maja 2023r. | Imieniny: Anieli, Petroneli
Pokaż menu

Z wizytą w Łodzi – wycieczka uczniów klas 4-7 z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Borownie

16 maja, 2023
Pałac w Borownie - Magdalia25 / Wikipedia / CC BY-SA 3.0 pl Pałac w Borownie - Magdalia25 / Wikipedia / CC BY-SA 3.0 pl

Wycieczka uczniów klas 4-7 z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Borownie do Łodzi w ramach programu „Poznaj Polskę” finansowanego przez Ministerstwo Edukacji i Nauki

28 kwietnia 2023 roku uczniowie klas 4-7 z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Borownie pod opieką swoich nauczycieli wzięli udział w wycieczce edukacyjnej do Łodzi w ramach programu dofinansowanego przez Ministerstwo Edukacji i Nauki – „Poznaj Polskę”.

Pierwszym etapem wycieczki była wizyta w słynnej łódzkiej Manufakturze, gdzie obecnie mieści się centrum handlowo-rozrywkowe, a historycznie jest to teren dawnego kompleksu fabrycznego. Następnie pod opieką miejscowego przewodnika uczniowie zwiedzili pałac rodziny Poznańskich tzw. Łódzki Luwr, gdzie mogli zobaczyć nie tylko fantastycznie zachowane wnętrza, ale również zapoznali się z historią rodziny, która odegrała tak wielką rolę w rozwoju przemysłu w Łodzi.

Kolejnym punktem programu był spacer z przewodnikiem najdłuższą ulicą Łodzi, ulicą Piotrkowską. Uczestnicy wycieczki wysłuchali historii powstania miasta oraz zobaczyli najważniejsze i najpiękniejsze jego miejsca. Niezwykły zachwyt sprawił widok słynnego Pasażu Róży, gdzie wszystkie ściany w podwórzu kamienicy zostały pokryte kawałkami luster. Autorką projektu jest artystka Joanna Rajkowska, nawiązuje do choroby córki artystki – Róży. Realizacja projektu była bardzo pracochłonna, polegała bowiem na wyklejeniu kawałkami pociętych na małe części luster ścian kamienicy przy ul. Piotrkowskiej 3.

Na koniec uczniowie wraz z edukatorami zwiedzili Centrum EC1, czyli pierwszą miejską elektrownię, w której obecnie mieści się centrum nauki i techniki wraz z kinem sferycznym, gdzie mieli szansę zobaczyć film edukacyjny o powstaniu życia na ziemi.
Gmina Mykanów
Na terenie gminy Mykanów funkcjonują 24 sołectwa, z 40 wsiami i przysiółkami. Gmina Mykanów położona jest bezpośrednio na północ od miasta Częstochowy. Terytorium gminy w całości położone jest na obszarze Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej (zwanej potocznie Jurą Krakowsko-Częstochowską), w makroregionie określanym jako Wyżyna Wieluńska. Okolice Mykanowa leżą w pobliżu przełomu rzeki Warty przez wypiętrzenia jurajskie pod Częstochową, który oddziela Wyżynę Wieluńską od ciągnącego się na południowy wschód pasma Wyżyny Częstochowskiej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel serwisu PowiatCzestochowski.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).