Sobota, 4 lutego 2023r. | Imieniny: Andrzeja, Weroniki, Joanny
Pokaż menu

ZSP w Mykanowie w stolicy z programem “Poznaj Polskę”

29 listopada, 2022
ZSP w Mykanowie w stolicy z programem “Poznaj Polskę”

W dniach 27-28 października uczniowie klas V-VIII ZSP w Mykanowie wraz z opiekunami: p. Ewą Soboniak, p. Żanetą Koselą i p. Małgorzatą Skowrońską byli na wycieczce w Warszawie. Dzięki rządowemu wsparciu finansowemu z programu "Poznaj Polskę" w kwocie 10.000 zł z wycieczki skorzystało czterdziestu uczniów.

Stolica powitała uczestników eskapady piękną słoneczną pogodą. Bogaty program wycieczki obfitował w wiele atrakcji. Zwiedzający wyjechali na taras widokowy Pałacu Kultury i Nauki, by podziwiać panoramę miasta.

Udaliśmy się również do Łazienek Królewskich, by wysłuchać opowieści o historii tego niezwykłego miejsca. Uczniowie odwiedzili też Pałac Jana III Sobieskiego w Wilanowie, by wziąć udział w lekcjach historycznych. Dziewczynki uczestniczyły w zajęciach "Roztańczony dwór". W szlacheckich strojach, przy dźwiękach staropolskiej muzyki młodzież ćwiczyła kroki tańca dworskiego. Z kolei chłopcy poszli do drukarni Gutenberga, by poznać historię drukarstwa. Wspólnie z drukarzem mogli układać czcionki, smarować je specjalnym tuszem, podkładać pod starodawną maszynę drukarską, by odcisnąć napisy na papierze tzw. czerpanym. Po wyczerpującym pełnym atrakcji dniu uczniowie wraz z opiekunami udali się na nocleg do ekskluzywnego hotelu O3, gdzie czekał na nas iście królewski obiad, a następnego dnia takież i śniadanie.

W kolejnym dniu dotarliśmy pod Pałac Prezydencki, Belweder, Grób Nieznanego Żołnierza, czy Pomnik Małego Powstańca. Wysłuchaliśmy historycznych i legendarnych opowieści naszego przewodnika. Na zakończenie udaliśmy się do Centrum Nauki Kopernik. Uczniowie uczestniczyli w lekcjach tematycznych z chemii i fizyki. Mogli samodzielnie robić doświadczenia i poczuć się jak prawdziwi naukowcy, wynalazcy. Późnym wieczorem wróciliśmy do domu. Już planujemy następny wyjazd.

                                                                                                                         Ewa Soboniak
Gmina Mykanów
Na terenie gminy Mykanów funkcjonują 24 sołectwa, z 40 wsiami i przysiółkami. Gmina Mykanów położona jest bezpośrednio na północ od miasta Częstochowy. Terytorium gminy w całości położone jest na obszarze Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej (zwanej potocznie Jurą Krakowsko-Częstochowską), w makroregionie określanym jako Wyżyna Wieluńska. Okolice Mykanowa leżą w pobliżu przełomu rzeki Warty przez wypiętrzenia jurajskie pod Częstochową, który oddziela Wyżynę Wieluńską od ciągnącego się na południowy wschód pasma Wyżyny Częstochowskiej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel serwisu PowiatCzestochowski.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).