Wtorek, 5 listopada 2024r. | Imieniny: Elzbiety, Slawomira, Dominika
Pokaż menu

DZIAŁANIA W LSR SKIEROWANE DO KOBIET Z OBSZARÓW WIEJSKICH

14 października, 2024
DZIAŁANIA W LSR SKIEROWANE DO KOBIET Z OBSZARÓW WIEJSKICH

Gminy wchodzące w skład „Partnerstwa Północnej Jury” mierzą się z podobnymi wyzwaniami społecznymi. Należą do nich: zwiększanie się liczby ludności w wieku senioralnym ( powyżej 60 roku życia), niedopasowanie oferty kierowanej do młodych osób (do 25 roku życia) do ich zainteresowań i aspiracji oraz potrzeba aktywizacji kobiet ( w wieku produkcyjnym 26- 59 lat).
Liczba ludności zamieszkującej obszar „Partnerstwa Północnej Jury” nieznacznie, ale systematycznie zmniejsza się. Jest to zjawisko powiązane m.in. z sytuacją kobiet, zwłaszcza tych, które nie zaliczają się do jednej z opisanych grup w niekorzystnej sytuacji ujętej w Strategii Rozwoju Lokalnego kierowanego przez społeczność na lata 2023-2027 (LSR), czyli osób młodych i seniorek. Dane Głównego Urzędu Statystycznego wskazują, że aktywność zawodowa kobiet utrzymuje się w regionie działania Stowarzyszenia PPJ na dość wysokim poziomie. Jest to z pewnością dobra wiadomość z punktu widzenia rozwoju gospodarczego obszaru. Jednocześnie trzeba zwrócić uwagę, że w wielu rodzinach to kobiety odpowiedzialne są za wykonywanie wielu prac domowych. Godzenie ról zawodowych i rodzinnych jest dla nich dużym wyzwaniem. Ma to z pewnością wpływ na podejmowane przez nie decyzje prokreacyjne. Drugą istotną kwestią jest niedostosowanie ofert pracy do aspiracji kobiet. Są one często lepiej wykształcone niż mężczyźni i zmuszone są poszukiwać pracy poza obszarem LSR. Wynika to z faktu, że na lokalnym rynku pracy dominują branże związane z budownictwem czy wytwórstwem przemysłowym. Z danych zgromadzonych przez LGD w czasie świadczenia doradztwa dla przedsiębiorców i kandydatów na przedsiębiorców wynika, że także grupa interesów gospodarczych jest zdominowana przez mężczyzn. Na podstawie przeprowadzonej diagnozy partycypacyjnej stwierdzono, że kobiety w wieku produkcyjnym ( 26 lat – 59 lat) stanowią grupę osób w niekorzystnej sytuacji, którą należy objąć szczególnym wsparciem w ramach wdrażania Lokalnej Strategii Rozwoju. To właśnie do kobiet zostało skierowanych szereg przedsięwzięć i działań w nowej Strategii Rozwoju Lokalnego kierowanego przez społeczność na lata 2023-2027. Należy wspierać przedsiębiorczość kobiet oraz tworzenie miejsc pracy dostosowanych do ich preferencji. Istotne jest przy tym promowanie idei równości płci.

W nowej LSR zaplanowano szereg działań, których odbiorcami będą kobiety, a są to:

W ramach celu 1 (Wykorzystanie potencjału turystycznego obszaru LGD) przeprowadzone zostaną konkursy dotyczące podejmowania i rozwoju działalności gospodarczej w branżach związanych z czasem wolnym i turystyką. Zaplanowano także konkurs dotyczący pozarolniczych funkcji gospodarstw rolnych. Przedsięwzięcia w ramach celu 1 dają możliwość do tworzenia innowacyjnych rozwiązań. Są one możliwe do uwzględnienia w ramach przedsięwzięć związanych z tworzeniem miejsc pracy. Dodatkowym aspektem działań związanych z tworzeniem miejsc pracy będzie możliwość udzielenia wsparcia członkom grup w niekorzystnej sytuacji, zwłaszcza osobom młodym oraz kobietom. Premiowane będzie realizowanie operacji przez osoby młode i/lub kobiety bądź tworzące miejsca pracy dla osób młodych i/ lub kobiet.
Cel nr 2 (Stymulowanie rozwoju gospodarczego i innowacyjności miejscowości) jest odpowiedzią na zdiagnozowane problemy związane z rynkiem pracy oraz gospodarowaniem lokalnymi zasobami. Oba te obszary stwarzają możliwość do tworzenia innowacyjnych rozwiązań. Członkowie lokalnej społeczności oczekują działań związanych z tworzeniem miejsc pracy. Z tego względu w ramach celu 2 zaplanowano wsparcie dla mieszkańców obszaru, którzy chcą podjąć działalność gospodarczą oraz dla już działających firm. Wsparcie to ograniczone jest jednak do wybranych branż, które mają największy potencjał rozwojowy. Operacje w zakresie działalności gospodarczej powinny generować wartość dodaną poprzez wdrażanie innowacyjnych rozwiązań. LGD będzie wspierać nie tylko samo tworzenie miejsc pracy ( kierowane w szczególności do kobiet czy osób młodych), ale również rozwój produktów, usług i sposobów organizacji, które będą dawały podstawę do rozwoju obszaru LGD w dłuższej perspektywie czasowej.
Motywem przewodnim przedsięwzięć w ramach celu 3 (Aktywizacja i włączenie społeczne osób w niekorzystnej sytuacji) są działania na rzecz włączenia społecznego osób młodych, seniorów oraz kobiet.
Na szczególną uwagę zasługuje Przedsięwzięcie P.3.3. Włączenie społeczne kobiet, które jest planowane jako operacja własna, dzięki której LGD udzieli wszechstronnego wsparcia kobietom. Oczekuje się, że ukierunkuje to działania innych podmiotów oraz zachęci je do większego wsparcia tej grupy osób. Aktywność kobiet odgrywa kluczową rolę w rozwiązywaniu problemów społecznych i gospodarczych obszaru LSR. Wsparcie oferowane w ramach wdrażania Lokalnej Strategii Rozwoju powinno w szczególności koncentrować się na ułatwianiu kobietom godzenia ról rodzinnych i zawodowych oraz wspierać ich aktywność zawodową. Będzie to odpowiedzią zarówno na problemy demograficzne obszaru, jak i sytuację na rynku pracy.

W ramach operacji własnej LGD planuje wsparcie w zakresie m.in. :
• wsparcie animatora skierowane na tworzenie oraz realizację programów rozwiązujących problemy, i wzmacniające kompetencje uczestników,
• usługi doradcy zawodowego w celu stworzenia indywidualnego planu rozwoju, zgodnie z zapotrzebowaniem uczestniczki,
• udział w warsztacie motywacyjnym o tematyce ogólnej i tematyce rynku pracy zgodnie z zapotrzebowaniem uczestniczki,
• szkolenia,
• spotkania z psychologiem.
Stowarzyszenie „Partnerstwo Północnej Jury” chce odegrać rolę organizacji sieciującej i aktywizującej kobiety na obszarach wiejskich objętych swoim zasięgiem działania. Wsparcie zostało tak pomyślane, by wsparcie aktywności kobiet powodowało kształtowanie kompetencji potrzebnych na rynku pracy a także umożliwiało godzenie ról rodzicielskich z życiem zawodowym.

Artykuł opracowano w ramach Planu Komunikacji na lata 2023-2027.

Plakat autorstwa freepik.com




Gmina Olsztyn
Gmina Olsztyn położona jest na Jurze Krakowsko - Częstochowskiej, od południowego wschodu granicząc z Częstochową. Leży ona w granicach Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd i jego otuliny. Na terenie gminy znajdują się rezerwaty "Zielona Góra" i "Sokole Góry". Jest jednym z najbardziej malowniczych zakątków Jury. Istniejące wartości środowiska przyrodniczego, na które składają się elementy przyrody nieożywionej oraz różnorodność życia biologicznego i rzadkich gatunków roślin.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel serwisu PowiatCzestochowski.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).