Poniedziałek, 27 marca 2023r. | Imieniny: Lidii, Ernesta
Pokaż menu

EUROPEJSKIE DNI DZIEDZICTWA

23 września, 2022
EUROPEJSKIE DNI DZIEDZICTWA
17 września 2022 r. odbyła się kolejna edycja Europejskich Dni Dziedzictwa.

Tegoroczne hasło „Połączeni dziedzictwem” oddało charakter imprezy organizowanej przez Gminny Ośrodek Kultury w Olsztynie. Dziedzictwo łączy poprzez wspólnotę wartości i tradycji. Podobnie doroczny rajd pieszy ścieżkami świętego Idziego połączył zarówno dwie miejscowości jak i dwie instytucje.

Podczas ośmiokilometrowego spaceru prowadzonego przez wykwalifikowanego przewodnika jurajskiego uczestnicy mieli okazję poznać lokalne tradycje, zwyczaje oraz piękno przyrody tej części Jury Krakowsko-Częstochowskiej, włączając to Górę Biakło, Rezerwat Sokole Góry i jaskinie: Olsztyńską i Wszystkich Świętych. Wśród elementów rajdu bezpośrednio związanych z jego tytułem znalazły się: skała i źródełko i kapliczka świętego Idziego a także zabytkowy kościół pod jego wezwaniem udostępniony zwiedzającym dzięki uprzejmości księdza proboszcza Włodzimierz Białka.

Tradycyjnie rajd zakończył się na Święcie Pieczonek przygotowanym przez Szkołę Podstawową w Zrębicach.

Jak co roku organizatorami wydarzenia byli:
Gminny Ośrodek Kultury w Olsztynie
Szkoła Podstawowa w Zrębicach
Gmina Olsztyn
Gmina Olsztyn położona jest na Jurze Krakowsko - Częstochowskiej, od południowego wschodu granicząc z Częstochową. Leży ona w granicach Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd i jego otuliny. Na terenie gminy znajdują się rezerwaty "Zielona Góra" i "Sokole Góry". Jest jednym z najbardziej malowniczych zakątków Jury. Istniejące wartości środowiska przyrodniczego, na które składają się elementy przyrody nieożywionej oraz różnorodność życia biologicznego i rzadkich gatunków roślin.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel serwisu PowiatCzestochowski.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).