Wtorek, 5 listopada 2024r. | Imieniny: Elzbiety, Slawomira, Dominika
Pokaż menu

INNOWACYJNOŚĆ W STRATEGII ROZWOJU LOKALNEGO KIEROWANEGO PRZEZ SPOŁECZNOŚĆ NA LATA 2023-2027 (LSR) Stowarzyszenia „Partnerstwo Północnej Jury”

11 października, 2024
INNOWACYJNOŚĆ W STRATEGII ROZWOJU LOKALNEGO KIEROWANEGO PRZEZ SPOŁECZNOŚĆ NA LATA 2023-2027 (LSR) Stowarzyszenia „Partnerstwo Północnej Jury”
Logo PPJ
Narzędzia stosowane w czasie konsultacji społecznych podczas pracy nad Lokalną Strategią Rozwoju zostały skonstruowane z uwzględnieniem czterech kryteriów przekrojowych, w tym dotyczącym m.in. innowacyjności. W wyniku przeprowadzonych konsultacji dokonano inwentaryzacji lokalnych zasobów, które mogą zostać wykorzystane do tworzenia innowacyjnych rozwiązań, uszczegółowiono definicję innowacyjności dla poszczególnych przedsięwzięć, określono branże działalności gospodarczej, w których realizowane będą innowacje a także efekty jej wdrażania. W wyniku przeprowadzonych badań ankietowych aż 83% respondentów uważało, że potrzebne są innowacyjne rozwiązania wspierające przedsiębiorców. 88% ankietowanych mieszkańców, w czasie konsultacji społecznych uważało, że potrzebne są innowacyjne rozwiązania w zakresie turystyki. Aż 87% ankietowanych mieszkańców uważało, że na obszarze LGD potrzebne są innowacje zwiększające dostępność infrastruktury sportowej.

Naturalnym efektem przeprowadzonych oddolnych konsultacji społecznych było zdefiniowanie w LSR celu, który bezpośrednio odnosi się do działań innowacyjnych i brzmi: Cel 2. Stymulowanie rozwoju gospodarczego i innowacyjności miejscowości. W ramach powyższego celu zdefiniowano dwa przedsięwzięcia w ramach, których mają być realizowane innowacje i są to: Podejmowanie innowacyjnej działalności gospodarczej, Rozwijanie innowacyjnej działalności gospodarczej. W LSR przewidziano także wsparcie na przygotowanie koncepcji inteligentnych wsi, co pozwala wpisać ten dokument w szerszą wiązkę działań na rzecz pobudzania innowacyjności obszarów wiejskich. Opracowanie koncepcji inteligentnych wsi umożliwi mieszkańcom obszaru LGD podejmowanie dalszych działań na rzecz rozwiązywania lokalnych problemów, w tym również działań, które będą mogły być wspierane w ramach realizacji PS WPR.
W działania innowacyjne na obszarze „Partnerstwa Północnej Jury” włączeni zostaną przedstawiciele wszystkich grup interesów wchodzących w jego skład. Przeprowadzona diagnoza wskazała na konieczność pobudzania potencjału współpracy pomiędzy przedstawicielami grupy interesów sektora gospodarczego. Z tego względu zaplanowano realizację operacji własnej Forum przedsiębiorców, której celem będzie sieciowanie jego przedstawicieli. Oczekuje się również, że realizacja tej operacji umożliwi przedsiębiorcom realizację operacji w partnerstwie. Celem tego przedsięwzięcia jest zatem rozwój partnerstwa na obszarze LGD, który powinien iść w parze z pobudzaniem innowacyjnego potencjału grupy interesów gospodarczych. W ramach celu 2 wsparcie zostanie udzielone także na zakładanie i rozwój działalności gospodarczej. W przypadku obu tych przedsięwzięć wspierane będą inicjatywy o charakterze innowacyjnym.

Z przeprowadzonej diagnozy potrzeb wynika, że rozwiązanie problemów obszaru LGD oraz wykorzystanie jego szans rozwojowych wymaga stosowania innowacyjnych rozwiązań. Przez innowacyjność rozumie się zmianę mającą na celu wdrożenie nowego na obszarze objętym LSR lub znacząco udoskonalonego produktu, usługi, procesu, organizacji lub nowego sposobu wykorzystania lub zmobilizowania istniejących lokalnych zasobów przyrodniczych, historycznych, kulturowych czy społecznych (kontekst lokalny).
Zmiany generowane w ramach realizacji innowacyjnych operacji mogą cechować się zróżnicowanym poziomem oryginalności. W czasie naborów wniosków będą szczególnie promowane operacje, które prowadzić będą do wdrożenia autorskich, kreatywnych rozwiązań. Z tego względu kryteria wyboru muszą różnicować oceny operacji w zależności od stopnia oryginalności stosowanych rozwiązań zgodnie ze wskazówkami zawartymi w LSR.

Lokalna Strategia Rozwoju zawiera kompletny plan wdrażania innowacyjnych rozwiązań. Przewiduje on nie tylko pobudzanie innowacyjności społeczności przez działania komunikacyjne, informacyjne oraz realizację przez LGD operacji własnych, ale także zakłada, że społeczność lokalna otrzyma wsparcie na implementację wypracowanych propozycji innowacji.
Artykuł opracowany w ramach realizacji Planu Komunikacji na lata 2023-2027.

Plakat autorstwa freepik.com




Gmina Olsztyn
Gmina Olsztyn położona jest na Jurze Krakowsko - Częstochowskiej, od południowego wschodu granicząc z Częstochową. Leży ona w granicach Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd i jego otuliny. Na terenie gminy znajdują się rezerwaty "Zielona Góra" i "Sokole Góry". Jest jednym z najbardziej malowniczych zakątków Jury. Istniejące wartości środowiska przyrodniczego, na które składają się elementy przyrody nieożywionej oraz różnorodność życia biologicznego i rzadkich gatunków roślin.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel serwisu PowiatCzestochowski.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).