KWIATY BIBUŁKOWE I WERNISAŻ W GOKU
W tegorocznym konkursie jury oceniało 49 prac, podzielonych na dwie kategorie wiekowe:
Dorośli:
I miejsce – Teresa Ligenza
II miejsce – Jan Kurzelewski
III miejsce – Dorota Gorzałka
Wyróżnienia:
Małgorzata Niemczyk
Anna Psiuk
Zenona Skorek
Dorota Supkowska
Zofia Jankowska
Marianna Strączyńska
Dzieci/młodzież:
I miejsce – Iwo Wolny
II miejsce – Emilia Ścigała
III miejsce – Wiktor Słowik
Wyróżnienia:
Piotr Sitak
Bartłomiej Rozpondek
Wiktora Makiedońskaja
Ksenia Porodko
Rita Romanowa
Olha Kapshukowa
Wala Patrushewa
Jury przyznało również nagrodę specjalną dla Beaty Kopeć, która wykazała się kreatywnością i wyjątkowym talentem w ujęciu tematu.
Fundatorem nagród finansowych było Starostwo Powiatowe w Częstochowie. Nagrody rzeczowe ufundował Gminny Ośrodek Kultury w Olsztynie.
Konkursowi towarzyszył wyjątkowy wernisaż haftowanych serwet, który stanowił doskonałe uzupełnienie głównego wydarzenia. Na wystawie można podziwiać prace dwóch olsztyńskich twórczyń: Stefanii Błaszczyk oraz Leokadii Dybińskiej, prezentujące bogactwo technik i wzorów haftu tradycyjnego. Od delikatnych serwetek, po bogato zdobione obrusy – każdy odwiedzający mógł znaleźć coś inspirującego.
Stefania Błaszczyk – wieloletnia prezes Klubu Aktywności Lokalnej, obecnie przewodnicząca KGW „Aktywność Lokalna” w Olsztynie. Jej zainteresowanie haftem rozpoczęło się w szkole podstawowej na zajęciach prac ręcznych. Po wieloletniej przerwie, już po przejściu na emeryturę, pani Stefania powróciła do swojej pasji – zakupiła książki i odpowiednie materiały i rozpoczęła przygodę z haftowaniem. Od małych serwetek po duże dzieła, od haftu krzyżykowego do haftu richelieu, powstała ogromna kolekcja jej twórczości – obecnie w większości w posiadaniu rodziny Autorki oraz rękach prywatnych.
Leokadia Dybińska (1933 – 2014) – twórczyni ludowa, przez całe życie związana z Olsztynem. Na co dzień była skromną, życzliwą i rodzinną osobą. Jej pasją, której poświęcała każdą wolną chwilę, było szydełkowanie, robienie na drutach oraz wyplatanie z wikliny. Zrodzone z potrzeb gospodarstwa domowego, jej dzieła stały się wytchnieniem od codzienności oraz dawały możliwość twórczego wypowiedzenia swojej pasji. Swoimi dziełami bezinteresownie obdarowywała bliskich i znajomych. Wystawa składająca się z serwet robionych na szydełku stanowi niewielki wycinek jej twórczości.
Haftowanie – wyszywanie wzorów w tkaninie za pomocą igły i nici – od wieków stanowi element sztuki zdobniczej. Podczas gdy ściegi hafciarskie mogą pełnić czysto dekoracyjne funkcje, mogą również stanowić element autoekspresji. Haftowane wzory i ich charakterystyczne ściegi, nici, wzory i kolory często odzwierciedlają wyjątkową tożsamość twórcy lub użytkownika, a także są nośnikami obyczajów, mody i tradycji danej kultury i regionu.
Wystawa „Wzory pamięci” jest prezentowana jako uzupełnienie wystawy pokonkursowej XXII Konkursu na tradycyjne ozdoby bibułkowe organizowanego przez Gminny Ośrodek Kultury w Olsztynie.
Oprawę muzyczną wydarzenia zapewniło dwoje muzyków: Kasia i Kamil Kosior, tworząc wyjątkową atmosferę, która towarzyszyła uroczystości wręczeniu nagród. Ich występ dodały uroku i podkreślił artystyczny charakter imprezy.
Regionalny konkurs na tradycyjne ozdoby bibułkowe okazał się wielkim sukcesem, przyciągając licznych uczestników i widzów. Wydarzenie to nie tylko pozwala na podziwianie piękna polskiego rękodzieła, ale także na integrację społeczności i wymianę doświadczeń między artystami z całego regionu. Serdecznie gratulujemy wszystkim laureatom i uczestnikom. Do zobaczenia za rok!
Fot. Aneta Knapik i Tomasz Sieniawski