Sobota, 25 maja 2024r. | Imieniny: Grzegorza, Urbana, Magdaleny
Pokaż menu

MAJA KRZYSZTOŃ ZE ZRĘBIC Z WIZYTĄ W BRUKSELI

14 maja, 2024
MAJA KRZYSZTOŃ ZE ZRĘBIC Z WIZYTĄ W BRUKSELI

Maja Krzysztoń uczennica klasy 7 reprezentowała Szkołę Podstawową im. Jarosław Dąbrowskiego w Zrębicach oraz Miasto i Gminę Olsztyn w Parlamencie Europejskim w Brukseli.

Maja Krzysztoń zajęła II miejsce w „ IX Wojewódzkim Konkursie Żołnierze Wyklęci. Niezłomni Bohaterowie” w kategorii szkół podstawowych. Maja uzyskała tytuł laureata i otrzymała nagrodę w postaci wyjazdu – wizyty studyjnej do Brukseli „Szlakiem Europy Ojczyzn i wartości”.

Wycieczka była jedną z nagród dla laureatów konkursów historycznych, organizowanych i patronowanych przez Panią Europoseł Jadwigę Wiśniewską.

Na zaproszenie Pani Europoseł uczennica wraz z nauczycielem historii, Anną Zarzycką – Tomalską w dniach 14-18 kwietnia 2024r. spędziła czas w Brukseli, stolicy Belgii. Były to piękne chwile, kiedy uczestniczki wycieczki mogły zobaczyć Parlament Europejski od środka. Przez tych kilka dni zwiedziły najważniejsze miejsca „Stolicy Europy”.
W przepięknej scenerii miasta, z uśmiechem na twarzy, uczestniczki odkrywały historię, architekturę, kulturę i tajemnice stolicy Belgii. Podczas spaceru turystki zwiedziły Atomium – symbol 103-metrowy model kryształu żelaza -EXPO. Podziwiały wnętrze Katedry św. Michała i św. Guduli. Spacerowały po Ogrodzie Sztuk Pięknych podziwiając Grand Place z monumentalnym ratuszem z XV wieku oraz Leopold Park. Zwiedziły Stare Miasto w Brukseli, Pałac Królewski, dawny dom towarowy Old England, symbol Brukseli – słynną fontannę figurkę Menneken Pis z 1619r., okolice wzgórza Mont des Arts z przepięknym widokiem na centrum miasta. Podczas pobytu odbyło się spotkanie wielkiego księcia Luksemburga Henryka z dynastii Burbonów z królem Belgii Filipem I Koburg. Maja Krzysztoń i Anna Zarzycka-Tomalska mogły obserwować na Grand Place du Brusseles z bliska monarchów obu państw. Podczas zwiedzania uczestniczki poznawały kulturę, tradycje, historię i kuchnię europejską. W restauracji Chez Leon 1893r. oraz Colmar smakowały rodzimych specjałów.
To były niesamowite chwile. Prawdziwa, europejska lekcja historii w malowniczej Brukseli.

Najważniejszą częścią wycieczki była wizyta w Parlamencie Europejskim. Uczestniczki zwiedziły Parlamentarium najnowocześniejsze technologicznie centrum, które pozwala poznać Parlament Europejski z bliska. Wysłuchały prelekcji na temat funkcjonowania Parlamentu Europejskiego, brały aktywny udział w spotkaniu w galerii plenarnej z polską Europoseł, poznały jak funkcjonuje Parlament Europejski, jak wygląda codzienna praca europosła, podczas sesji plenarnych, w ramach komisji parlamentarnych. Zwiedziły także ogrody parlamentarne. Spotkanie było niezwykle interesujące i na pewno zostanie na zawsze w pamięci jego uczestniczek.

Dziękujemy za wspaniałe chwile, przepiękny wyjazd studyjny „Szlakiem Europy Ojczyzn i wartości”, za europejską lekcję historii, rozmowy i wspólny czas, który Pani Europoseł Jadwiga Wiśniewska nam poświęciła.
Serdecznie dziękujemy!

Wywiady naszych uczestniczek wyjazdu:

Stolica Europy bez tajemnic – drugi dzień wizyty w Brukseli

Szlakiem Europy Ojczyzn i wartości – podsumowanie wizyty w Brukseli

Szlakiem Europy Ojczyzn i wartości – podsumowanie wizyty w Brukseli

https://www.jadwigawisniewska.pl/dzialalnosc/szczegoly/slaskie-z-wizyta-w-brukseli

Opracowanie
Anna Zarzycka- Tomalska
Gmina Olsztyn
Gmina Olsztyn położona jest na Jurze Krakowsko - Częstochowskiej, od południowego wschodu granicząc z Częstochową. Leży ona w granicach Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd i jego otuliny. Na terenie gminy znajdują się rezerwaty "Zielona Góra" i "Sokole Góry". Jest jednym z najbardziej malowniczych zakątków Jury. Istniejące wartości środowiska przyrodniczego, na które składają się elementy przyrody nieożywionej oraz różnorodność życia biologicznego i rzadkich gatunków roślin.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel serwisu PowiatCzestochowski.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).