Niedziela, 14 sierpnia 2022r. | Imieniny: Alfreda, Euzebiusza, Maksymiliana
Pokaż menu

Marszobieg – impreza z tradycją

20 maja, 2022
Marszobieg – impreza z tradycją
osoby na scenie

25 lat temu odwiedziła Olsztyn Aneta Beata Kręglicka Miss World z 1989 roku. Zaprosił ją Grzegorz Sitak, ówczesny Radny Gminy Olsztyn lub i prezes firmy Goldregen. Zacnego gościa podejmował Wójt Jarosław Tobolewski.
Celem przyjazdu Najpiękniejszej Kobiety Świata było przedstawienie założeń organizacyjnych imprezy pod nazwą Marszobieg ABK-10K i poprzez udział w niej, zachęcenie polskich rodzin do aktywnego wypoczynku.

Olsztyn był trzecią miejscowością po Warszawie i Zielonej Górze gdzie inicjatywa Miss została przyjęta z aplauzem. Piękne tereny u podnóża ruin olsztyńskiego Zamku, zielone wzniesienia Sokolich Gór, niepowtarzalni ludzie oraz wspaniała atmosfera tworzenia były kołem napędowym do zorganizowania Marszobiegu i tak działo się przez 24 lata.

Impreza szybko wpisała się w olsztyński pejzaż i cieszyła się przez wszystkie lata dużą popularnością. W Marszobiegu nigdy nie było przegranych. Najważniejszy był sam udział. W imprezie corocznie brało udział średnio 500 osób w wieku od 2 miesięcy do 80 lat. W ciągu 24 edycji wyruszyło na trasę około 13 tysięcy osób, wśród których rozlosowano 8 tysięcy sponsorowanych nagród i wręczono około 200 pucharów. Najcenniejszą jednak pamiątką była koszulka z pamiątkowym nadrukiem. Rozdano ich około 10 tysięcy.

Marszobieg był świetną odskoczną od codzienności. Spotykali się na niej czynnie biorąc udział ludzie różnych zawodów, ówczesny wojewoda częstochowski, parlamentarzyści, prezydenci i wiceprezydenci miast, wójtowie gmin, burmistrzowie miast, starostwie powiatów, aktorzy, lekarze, nauczyciele. Dużą grupę stanowili mieszkańcy gminy Olsztyn, miasta Częstochowy i sześćdziesięciu innych miejscowości z Polski.

Podsumowaniem imprezy rekreacyjno-sportowo-kulturalnej były występy solistów, tancerzy i zespołów instrumentalno-wokalnych.
Nad całością organizacji przez wszystkie lata czuwała Mariola Matysek dyrektorka Gminnego Ośrodka Kultury w Olsztynie współpracując z Wójtem Gminy Olsztyn Jarosławem Tobolewskim, Marianem Stępniem, Tomaszem Kucharskim obecnie Burmistrzem Miasta i Gminy Olsztyn.

Każdego roku w obsługę imprezy zaangażowanych było około 50-60 osób reprezentujących następujące Instytucje i Stowarzyszenia:
Gminny Ośrodek Kultury w Olsztynie
Urząd Gminy Olsztyn obecnie Urząd Miasta i Gminy Olsztyn
Urząd Miasta Częstochowy
Starostwo Powiatowe w Częstochowie
Urząd Miasta i Gminy Woźniki
Gminne Przedszkole, Gimnazjum i Szkoły Podstawowe Gminy Olsztyn
Gminna Biblioteka Publiczna w Olsztynie
Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji w Olsztynie
Częstochowskie Stowarzyszenie na rzecz Walki z Rakiem Piersi „Maria”
Gminny Zespół Ośrodków Zdrowia w Olsztynie i Zrębicach obecnie Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Przychodnia Lekarska – B. Malina
Spichlerz sp. z o.o.
Goldregen sp. z o.o.
Zarząd Gminny KGW w Olsztynie
Wspólnota Gruntowa w Olsztynie
Ochotnicze Straże Pożarne z Gminy Olsztyn

Mariola Matysek
Fot. Archiwum Gminnego Ośrodka Kultury w Olsztynie

LINK DO ZAPISÓW:
https://dostartu.pl/xxv-marszobieg-olsztynski-v7274?fbclid=IwAR1d-4ylCJhuvT5rkqfD5s89ColcXm110dw-o0G_eL53HJ2aXtRtebeng_Q
Gmina Olsztyn
Gmina Olsztyn położona jest na Jurze Krakowsko - Częstochowskiej, od południowego wschodu granicząc z Częstochową. Leży ona w granicach Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd i jego otuliny. Na terenie gminy znajdują się rezerwaty "Zielona Góra" i "Sokole Góry". Jest jednym z najbardziej malowniczych zakątków Jury. Istniejące wartości środowiska przyrodniczego, na które składają się elementy przyrody nieożywionej oraz różnorodność życia biologicznego i rzadkich gatunków roślin.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Redakcja oraz właściciel serwisu PowiatCzestochowski.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).