Niedziela, 14 kwietnia 2024r. | Imieniny: Bereniki, Waleriana, Justyny
Pokaż menu

MONETA NBP DLA MIASTA OLSZTYN

14 marca, 2023
MONETA NBP DLA MIASTA OLSZTYN

W poniedziałek, 13 marca w Bastionie Świętej Barbary na Jasnej Górze Tomasz Kucharski, burmistrz Miasta i Gminy Olsztyn odebrał z rąk Grzegorza Bomby, dyrektora Narodowego Banku Polskiego w Katowicach monetę okolicznościową wybitą z okazji 160. rocznicy Powstania Styczniowego.

.

Pamiątkowe monety NBP otrzymali włodarze miast, które utraciły prawa miejskie za pomoc powstańcom styczniowym: Olsztyn, Żarki, Krzepice, Włodowice, Pilica, Koniecpol, Koziegłowy.
– Dla nas wydarzenie miało charakter wyjątkowy, bo prawa miejskie odzyskaliśmy bardzo niedawno – 1 stycznia 2022 roku – mówi Tomasz Kucharski, burmistrz Miasta i Gminy Olsztyn.
W klasztorze spotkali się przedstawiciele władz, szkół, samorządów, duchowieństwa. W trakcie wiele uwagi poświęcono śladom Powstania Styczniowego w regionie częstochowskim. Taki bowiem tytuł nosi projekt realizowany przez częstochowską delegaturę Kuratorium Oświaty w Katowicach oraz Stowarzyszenie „Solidarność i Niezawisłość”.

W uroczystości udział wzięli: Jadwiga Wiśniewska, poseł do Parlamentu Europejskiego, Lidia Burzyńska, poseł na Sejm RP, Mariusz Trepka, poseł na Sejm RP, Robert Magdziarz, wicewojewoda śląski oraz Urszula Bauer, Śląski Kurator Oświaty.
Gmina Olsztyn
Gmina Olsztyn położona jest na Jurze Krakowsko - Częstochowskiej, od południowego wschodu granicząc z Częstochową. Leży ona w granicach Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd i jego otuliny. Na terenie gminy znajdują się rezerwaty "Zielona Góra" i "Sokole Góry". Jest jednym z najbardziej malowniczych zakątków Jury. Istniejące wartości środowiska przyrodniczego, na które składają się elementy przyrody nieożywionej oraz różnorodność życia biologicznego i rzadkich gatunków roślin.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel serwisu PowiatCzestochowski.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).