Sobota, 19 czerwca 2021r. | Imieniny: Gerwazego, Protazego
Pokaż menu

NIE ŻYJE ANDRZEJ KALININ

09 czerwca, 2021
NIE ŻYJE ANDRZEJ KALININ
aNDRZEJ kALININ POTRET
Z ogromnym żalem informujemy, że 7 czerwca w wieku 88 lat zmarł Andrzej Kalinin, znany pisarz i felietonista, wieloletni mieszkaniec Gminy Olsztyn.

Andrzej Kalinin był członkiem PEN Clubu i Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Był autorem wielu książek w tym „…I Bóg o nas zapomniał”, za która otrzymał prestiżową Nagrodę Literacką Czesława Miłosza. Książka została zaliczona do kanonu lektur szkolnych. Andrzej Kalinin publikował m.in. w paryskiej „Kulturze”. Przez wiele lat organizował i prowadził w częstochowskim ratuszu spotkania z wybitnymi postaciami ze świata kultury i nauki. Pisał felietony literackie.

Andrzej Kalinin urodził się 25 listopada 1933 r. w Jędrzejowie, od wielu lat mieszkał w Kusiętach. Był bardzo zaangażowany w życie gminy. Współpracował z zespołem KGW w Kusiętach, chętnie spotykał się z uczniami lokalnych szkół na licznych pogadankach. W 2009 roku za swoje zasługi dla gminy w dziedzinie oświaty, kultury i sztuki został wyróżniony przez wójta, statuetką „Olsztyńskiego Anioła Stróża”. Andrzej Kalinin był laureatem licznych ogólnopolskich nagród i odznaczeń – m.in. prezydent RP odznaczył go Złotym Krzyżem Zasługi, otrzymał medal „Gloria Artis”, a Sejmik Województwa Śląskiego przyznał mu Nagrodę im. Karola Miarki w dziedzinie kultury.

Andrzej Kalinin zostanie pochowany na Cmentarzu Komunalnym w Częstochowie. Ceremonia pogrzebowa rozpocznie się w sobotę 12 czerwca o godz. 14.00 w cmentarnej kaplicy przy ul. Radomskiej 117.

Rodzinie i Bliskim Zmarłego składamy wyrazy głębokiego współczucia. Odejście Andrzeja Kalinina to wielka strata dla gminy i dla całego kraju.

Fot. źródło: http://andrzej-kalinin.cze.pl/
Gmina Olsztyn
Gmina Olsztyn położona jest na Jurze Krakowsko - Częstochowskiej, od południowego wschodu granicząc z Częstochową. Leży ona w granicach Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd i jego otuliny. Na terenie gminy znajdują się rezerwaty "Zielona Góra" i "Sokole Góry". Jest jednym z najbardziej malowniczych zakątków Jury. Istniejące wartości środowiska przyrodniczego, na które składają się elementy przyrody nieożywionej oraz różnorodność życia biologicznego i rzadkich gatunków roślin.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Redakcja oraz właściciel serwisu PowiatCzestochowski.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).