Niedziela, 26 stycznia 2025r. | Imieniny: Tymoteusza, Michała, Tytusa
Pokaż menu

NOWA KOMUNIKACJA

27 maja, 2021
NOWA KOMUNIKACJA
przedstawia osoby stojące na ściance z logotypami

Bezpłatna komunikacja dla wszystkich miejscowości Gminy Olsztyn, z dobrą częstotliwością, realizowana fabrycznie nowymi, niskopodłogowymi mercedesami z klimatyzacją oraz szybka linia MPK Olsztyn – Częstochowa (centrum) to nowości, które zaczną obowiązywać na terenie Gminy od 1 sierpnia tego roku.

26 maja umowę z wybraną w procedurze przetargowej firmą PKS Tarnobrzeg podpisał wójt Gminy Olsztyn, Tomasz Kucharski, który uzyskał wcześniej na to akceptację Rady Gminy Olsztyn.
– Dzięki dopłatom wojewódzkim likwidujemy wykluczenie komunikacyjne mieszkańców: rozkłady jazdy, które przygotowaliśmy gwarantują znacznie lepszą częstotliwość, niż miało to miejsce w przypadku MPK. A porozumienie z Częstochową pozwoli na szybki dojazd z rynku do centrum miasta – zapowiada Tomasz Kucharski, wójt Gminy Olsztyn.

W wyniku wielu wniosków mieszkańców miejscowości, które dotąd nie były obsługiwane przez komunikację publiczną, prace nad nowym schematem komunikacji trwały od kilku lat. Bardzo ważne były uzgodnienia z władzami miasta Częstochowy. W ich rezultacie autobusy MPK będą kursowały na trasie Olsztyn – Częstochowa (ul. Piłsudskiego) z dobrą – zsynchronizowaną z przesiadkami z busów częstotliwością. Ogłaszając zapytanie ofertowe wysoko postawiliśmy poprzeczkę. Oczekiwaliśmy fabrycznie nowych, klimatyzowanych busów. Najlepszy oferent – PKS Tarnobrzeg – zaproponował mercedesy z 15 miejscami siedzącymi i 19 stojącymi. Z miejscem na wózek inwalidzki lub wózek z małym dzieckiem.

Gmina po wprowadzeniu nowego schematu obsługi komunikacyjnej poza podniesieniem standardu i jakości życia mieszkańców spodziewa się także ożywienia społeczno – gospodarczego. – Zachęceni bezpłatną komunikacją mieszkańcy z pewnością częściej przyjadą do Olsztyna na zakupy lub spotkanie czy zebranie – mówi Tomasz Kucharski. – Będą mogli zresztą dojechać także do innych miejscowości.

Koniec z wykluczeniem komunikacyjnym
Działania dotyczące wprowadzenia nowego modelu komunikacji zostały zintensyfikowane po tym, jak z tras w gminie zaczęły znikać autobusy prywatnych przewoźników oraz PKS-u. Aby zapobiec wykluczeniu komunikacyjnemu, gmina postanowiła objąć komunikacją publiczną cały swój teren – wszystkie miejscowości – jednym, wspólnym i kompleksowym systemem komunikacji publicznej.
Zaproponowanie konkretnego rozwiązania poprzedziło szereg eksperckich analiz komunikacyjnych. Rozpatrywano kilka wariantów zorganizowania komunikacji: sprawnej, wysokojakościowej, obejmującej cały obszar gminy, zapewniającej jednocześnie szybki dojazd do Częstochowy. Do sieci komunikacyjnej zostaną włączone wszystkie miejscowości, a w tych, które dotąd posiadały komunikację publiczną, liczba kursów zostanie zwiększona.
Wariant przedstawiony do dyskusji i zatwierdzenia przez Radę Gminy łączy w sobie powszechną dostępność, regularność i dużą częstotliwość kursów, nowoczesny, wyposażony w klimatyzację ekologiczny tabor oznakowany znakami firmowymi gminy. Słowem: wysoką jakość przy zachowaniu efektywności ekonomicznej. Co ważne, transport na terenie całej gminy będzie bezpłatny. Nikt z Mieszkańców gminy nie będzie wykluczony komunikacyjnie.

Większa ilość kursów
Wszystkie miejscowości będą skomunikowane z Olsztynem gminnymi bezpłatnymi busami, skąd pasażerowie, bez oczekiwania, bezpośrednio dojadą do Częstochowy autobusem miejskim MPK linią nr 58 (przesiadki z Kusiąt i Skrajnicy także w Odrzykoniu). Podkreślić należy, że autobus MPK dowiezie nas do centrum miasta, na ul. Piłsudskiego, jadąc najkrótszą i najszybszą drogą – prosto trasą DK46. Autobusy mają kursować regularnie, w stałych odstępach czasowych, w dni powszednie w godzinach szczytu co 30 minut (w lipcu i sierpniu, gdy nie ma dojazdów do szkół średnich w Częstochowie, co 45 minut), w pozostałych porach co 60 minut.

Nowoczesny tabor
Zaproponowanie takiego modelu komunikacji jest rozwiązaniem nowatorskim, zapewniającym bezpłatny transport w obrębie gminy z dużą częstotliwością, zwłaszcza w godzinach szczytu – nowoczesnym taborem wyposażonym w klimatyzację. Jednocześnie udało się ściśle powiązać i skoordynować transport gminny z transportem miejskim, co było dużym wyzwaniem logistycznym i wymagało wielu negocjacji z Miastem Częstochowa.
Nowy model komunikacji jest również rozwiązaniem korzystnym ze względów finansowych, pozwoli sięgnąć gminie po dopłaty z państwowego funduszu przewozowego, co poprawia efektywność tego rozwiązania.

Nowy układ linii
58 Częstochowa (Piłsudskiego – Estakada – Bugaj) – Odrzykoń – Olsztyn
581 Odrzykoń – Skrajnica – Olsztyn
582 Odrzykoń – Wilcza Góra – Kusięta – Olsztyn
583 Olsztyn – Turów – Bukowno
584 Olsztyn – Przymiłowice – Kotysów – Zrębice – Krasawa
585 Olsztyn – Biskupice (Biskupice/Zrębska i Biskupice Nowe)

Uwaga! Komunikacja gminna oczekuje na spóźniony (np. z powodu zamkniętego przejazdu na Bugaju) autobus z Częstochowy.




Gmina Olsztyn
Gmina Olsztyn położona jest na Jurze Krakowsko - Częstochowskiej, od południowego wschodu granicząc z Częstochową. Leży ona w granicach Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd i jego otuliny. Na terenie gminy znajdują się rezerwaty "Zielona Góra" i "Sokole Góry". Jest jednym z najbardziej malowniczych zakątków Jury. Istniejące wartości środowiska przyrodniczego, na które składają się elementy przyrody nieożywionej oraz różnorodność życia biologicznego i rzadkich gatunków roślin.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel serwisu PowiatCzestochowski.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).