Czwartek, 22 lutego 2024r. | Imieniny: Marty, Malgorzaty, Piotra
Pokaż menu

NOWA TRASA ROWEROWA

06 grudnia, 2023
NOWA TRASA ROWEROWA
Czerwony prezent na Mikołaja dla Olsztyna

Olsztyn dostał dzisiaj prawdziwy prezent na Mikołaja – podpisana została umowa na budowę trasy rowerowej łączącej parking pod Sokolimi Górami z Biskupicami o długości 2,1 km za kwotę 2,3 mln zł.

Dzięki dofinansowaniu z Funduszu Dróg Samorządowych w wysokości 80 proc. wartości zadania, Miasto i Gmina Olsztyn dołoży do tej inwestycji tylko 414 tys. zł.

Po wykonaniu tej inwestycji z rynku w Olsztynie będzie można bezpiecznie dojechać trasą rowerową do Choronia.

– A wszystko to dzięki pomocy starosty, Krzysztofa Smeli i wicestarosty, Jana Miarzyńskiego, z którymi współpracowaliśmy przy opracowaniu dokumentacji trasy i przy składaniu wniosku o dofinansowanie – mówi Tomasz Kucharski, burmistrz miasta i gminy Olsztyn.

Gmina zleciła i opracowała dokumentację projektową. Powiatowy Zarząd Dróg uzyskał pozwolenie na budowę i ogłosił przetarg. Wygrała go firma Larix, którą podczas pospisywania umowy reprezentował prezes, Janusz Sowa.
Inwestycja zostanie zakończona jesienią 2024 r.

Ponieważ pozwoliły na to warunki terenowe, nie będzie to zwykła trasa rowerowa: zostanie oddzielona od jezdni płaskim separatorem wykonanym z tworzywa, a sama trasa będzie miała kolor czerwony. Nowa masę asfaltową zyska też połówka powiatowej jezdni, przy której zbudowana zostanie trasa.

Trasa rowerowa, na którą 6 grudnia podpisana została umowa, będzie miała swoją kontynuację na wprost – w kierunku Choronia na terenie gminy Poraj. Z początkiem przyszłego roku ta sama firma Larix w efekcie wygrania przetargu rozpocznie prace przy budowie drogi z trasą rowerową łączącej Biskupice i Choroń. Na terenie gminy Olsztyn to jeszcze dodatkowe 1,6 km.

– Bardzo nam zależało na tej drodze. Skróci czas dojazdu i zasadniczo poprawi komfort i bezpieczeństwo jazdy rowerzystów, co na pewno będzie zachęcające i przyczyni się do zwiększenia liczby turystów – zapowiada Burmistrz. – Zmierzaliśmy do tego, aby być na środku drogi rowerowej między Częstochową i Porajem oraz Częstochową i Żarkami i dochodzimy do tego.
Gmina Olsztyn
Gmina Olsztyn położona jest na Jurze Krakowsko - Częstochowskiej, od południowego wschodu granicząc z Częstochową. Leży ona w granicach Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd i jego otuliny. Na terenie gminy znajdują się rezerwaty "Zielona Góra" i "Sokole Góry". Jest jednym z najbardziej malowniczych zakątków Jury. Istniejące wartości środowiska przyrodniczego, na które składają się elementy przyrody nieożywionej oraz różnorodność życia biologicznego i rzadkich gatunków roślin.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel serwisu PowiatCzestochowski.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).