Wtorek, 3 października 2023r. | Imieniny: Teresy, Heliodora, Jana
Pokaż menu

OBCHODY ODZYSKANIA PRAW MIEJSKICH

12 września, 2022
OBCHODY ODZYSKANIA PRAW MIEJSKICH
flaga olsztyna

Obchody odzyskania praw miejskich to całodniowe spotkanie wszystkich osób które współpracowały we wcześniejszych latach z gminą oraz tych, które są wciąż zaangażowane w rozwój Miasta i Gminy Olsztyn.

O godzinie 13.00 w Gminnym Ośrodku Kultury w Olsztynie odbyła się sesja naukowa dotycząca gminy Olsztyn. Tomasz Kucharski, Burmistrz Miasta i Gminy Olsztyn otworzył obchody i wygłosił krótką przemowę.

W sesji naukowej na zaproszenie Tomasza Kucharskiego, Burmistrza Miasta i Gminy Olsztyn oraz Janusza Koniecznego Przewodniczącego Rady Miejskiej w Olsztynie, wzięli udział prof. Antonii Jackowski, geograf, prezes PTG, Urszula Gospodarek, Przewodnicząca częstochowskiego oddziału PTG, Stanisław Gmitruk, Radny Sejmiku Województwa Śląskiego, Piotr Grzybowski, Zastępca Prezydenta Miasta Częstochowy, Zbigniew Niesmaczny, Przewodniczący Rady Miasta Częstochowy, Tadeusz Wrona, Prezydent Miasta Częstochowy w latach 1990-1995 i 2002-2009, Adam Markowski, Przewodniczący Zarządu Związku Gmin Jurajskich, Monika Kosielak, Radna Powiatu Częstochowskiego, Danuta Tomza, Radna Powiatu Częstochowskiego, Jerzy Nowakowski, Członek Zarządu RIPH w Częstochowie, Małgorzata Majer, Dyrektor Regionalnego Ośrodka Kultury w Częstochowie, Juliusz Sętowski, Kierownik Ośrodka Dokumentacji Dziejów Częstochowy Muzeum Częstochowskiego, Magdalena Fijołek, Rzecznik Prasowy Politechniki Częstochowskiej, Bernadetta Niemczyk, Prezes KERiI, Radni Rady Miejskiej w Olsztynie, Sołtysi, Dyrektorzy Szkół z terenu gminy Olsztyn, Ks. Jan Lisiecki, Proboszcz Parafii pw. Jana Chrzciciela w Choroniu, Ks. Dziekan Włodzimierz Białek, Proboszcz Parafii Św. Idziego w Zrębicach, Księża pracujący na terenie gminy Olsztyn, wielu współpracowników, którzy działali na rzecz rozwoju Miasta i Gminy Olsztyn, przyjaciele i mieszkańcy gminy Olsztyn.

O historii Olsztyna opowiedzieli, dr Czesław Hadamik – polski archeolog, doktor nauk humanistycznych, dr Karol Nabiałek, wykładowca w Instytucie Historii na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach oraz Marek Romański, nauczyciel historii i Radny Rady Miejskiej w Olsztynie, Członek Komitetu Honorowego ds. Odzyskania Praw Miejskich.
Na zakończenie głos zabrali pozostali członkowie Komitetu Honorowego ds. Odzyskania Praw Miejskich, Mariola Matysek, wieloletnia Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Olsztynie oraz ks. Prałat Ryszard Grzesik, długoletni proboszcz Parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Olsztynie.

Następnym etapem, dzięki uprzejmości Fundacji Wspólnoty Gruntowej w Olsztynie, było zwiedzanie odrestaurowanej części zamku. Dr Mikołaj Urbanowski, archeolog oraz Włodzimierz Nabiałek, Prezes Wspólnoty Gruntowej w Olsztynie oprowadzili uczestników po wnętrzu zamku, opowiadając o wszystkich dotychczasowych pracach, które zostały wykonane na zamku i wszelkich znaleziskach.

Wydarzenie było wspomnieniem dawnych dziejów Olsztyna oraz przywołaniem dynamicznego rozwoju gminy na przestrzeni lat, aż do dnia dzisiejszego. Z tej okazji po raz pierwszy w historii wciągnęliśmy na maszt Flagę Olsztyna przyjętą uchwałą Rady Gminy.
Bardzo dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział we wspólnym świętowaniu!
Gmina Olsztyn
Gmina Olsztyn położona jest na Jurze Krakowsko - Częstochowskiej, od południowego wschodu granicząc z Częstochową. Leży ona w granicach Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd i jego otuliny. Na terenie gminy znajdują się rezerwaty "Zielona Góra" i "Sokole Góry". Jest jednym z najbardziej malowniczych zakątków Jury. Istniejące wartości środowiska przyrodniczego, na które składają się elementy przyrody nieożywionej oraz różnorodność życia biologicznego i rzadkich gatunków roślin.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel serwisu PowiatCzestochowski.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).