Niedziela, 14 kwietnia 2024r. | Imieniny: Bereniki, Waleriana, Justyny
Pokaż menu

OSZCZĘDNOŚCI DZIĘKI FOTOWOLTAICE – DROŻEJ, ALE TANIEJ

14 lutego, 2024
OSZCZĘDNOŚCI DZIĘKI FOTOWOLTAICE – DROŻEJ, ALE TANIEJ
parking
Mimo, że energia elektryczna znacznie podrożała, Urząd Miasta i Gminy Olsztyn w ubiegłym roku w porównaniu z rokiem 2021, zanotował spadek zużycia energii o 72 procent.

Wszystko dzięki panelom fotowoltaicznym, które zostały zamontowane jesienią 2021 r. na dziewięciu obiektach użyteczności publicznej na terenie gminy Olsztyn. W 2023 r. za samą energię elektryczną pobraną z sieci przez Urząd Miasta i Gminy Olsztyn, sześć szkół, przedszkole oraz Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji zapłaciliśmy niewiele ponad 35 tys. zł. W 2021 r. zużycie na tych obiektach wyniosło 137518 kWh, w 2023 r. było to tylko 36194 kWh. Łatwo policzyć, że zużycie energii spadło o 101 324 kWh, co przy obecnej stawce za kWh (0,97 zł brutto) daje realne oszczędności na poziomie ok. 100 tysięcy złotych.
Miasto i Gmina Olsztyn w ostatnich latach podjęło także szereg innych działań, które mają na celu oszczędzanie energii.

OŚWIETLENIE ULICZNE
Na terenie gminy Olsztyn zmodernizowaliśmy oświetlenie uliczne, zastępując energochłonne oprawy sodowe, nowoczesnymi – ledowymi, dzięki czemu zużycie energii elektrycznej w 2023 r. spadło o 160 738 kWh. I mimo, że dowiesiliśmy nowe oprawy zaoszczędziliśmy o 40 procent w porównaniu do 2022 r. Porównując rok 2023 do 2021 oszczędności wynoszą aż 55%!
Pomimo dużego wzrostu cen za energię, gmina zapłaciła za rachunki niewiele ponad 19 tysięcy zł więcej niż w 2022 r.
Gmina Olsztyn
Gmina Olsztyn położona jest na Jurze Krakowsko - Częstochowskiej, od południowego wschodu granicząc z Częstochową. Leży ona w granicach Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd i jego otuliny. Na terenie gminy znajdują się rezerwaty "Zielona Góra" i "Sokole Góry". Jest jednym z najbardziej malowniczych zakątków Jury. Istniejące wartości środowiska przyrodniczego, na które składają się elementy przyrody nieożywionej oraz różnorodność życia biologicznego i rzadkich gatunków roślin.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel serwisu PowiatCzestochowski.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).