Niedziela, 5 grudnia 2021r. | Imieniny: Sabiny, Krystyny, Edyty
Pokaż menu

PAMIĘTAMY!

26 października, 2021
PAMIĘTAMY!
delegacja składa kwiaty

26 października 2021 r., tuż przed Świętem Zmarłych, przedstawiciele władz wojewódzkich i lokalnych oraz służb mundurowych złożyli kwiaty i zapalili znicze przy pomniku ofiar II wojny światowej na Miejscu Straceń w Olsztynie.

Hołd poległym oddali: Robert Magdziarz, wicewojewoda śląski, Beata Kocik, wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa Śląskiego, Tomasz Kucharski, wójt Gminy Olsztyn, Henryk Sobel, sekretarz powiatu częstochowskiego, Anetta Ujma, naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego, Bezpieczeństwa i Spraw Obywatelskich w Starostwie Powiatowym w Częstochowie, ppłk Mariusz Błaszczyk, Wojskowy Komendant Uzupełnień w Częstochowie, mł. bryg. Tomasz Bąk, zastępca Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie, bryg. mgr Piotr Placek, Komendant Centralnej Szkoły Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie.

Cmentarz znajdujący się w Olsztynie przy ul. Mstowskiej jest świadectwem tragicznych lat II wojny światowej. To miejsce masowych mordów dokonanych na ludności polskiej przez hitlerowskich okupantów. W 18 zbiorowych mogiłach spoczywa tu 1968 ofiar. Cmentarz powstał w latach 1963-1965. Płaskorzeźby przedstawiające scenę pożegnania ludzi idących na śmierć autorstwa Władysława Łydżby, ustawiono w latach 80-tych.

W ubiegłym roku renowacji poddane zostały płaskorzeźby i nagrobki, a w tym roku 8-metrowy obelisk z tablicą „Naród nigdy o nich nie zapomni”. Prace kosztowały łącznie ponad 200 tys. zł. W większości środki te zostały pozyskane z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Gmina Olsztyn
Gmina Olsztyn położona jest na Jurze Krakowsko - Częstochowskiej, od południowego wschodu granicząc z Częstochową. Leży ona w granicach Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd i jego otuliny. Na terenie gminy znajdują się rezerwaty "Zielona Góra" i "Sokole Góry". Jest jednym z najbardziej malowniczych zakątków Jury. Istniejące wartości środowiska przyrodniczego, na które składają się elementy przyrody nieożywionej oraz różnorodność życia biologicznego i rzadkich gatunków roślin.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel serwisu PowiatCzestochowski.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).