Niedziela, 16 czerwca 2024r. | Imieniny: Aliny, Benona, Anety
Pokaż menu

Pielgrzymka Parafii Olsztyn

25 maja, 2016
Zamek w Olsztynie - Ziijon - Praca własna / Wikipedia / CC BY 3.0 Zamek w Olsztynie - Ziijon - Praca własna / Wikipedia / CC BY 3.0

Budapeszt – Wiedeń – Krems – Salzburg – Praga to miejsca , które odwiedzili uczestnicy pielgrzymki zorganizowanej przez Parafię p. w. św. Jana Chrzciciela w Olsztynie.

Pierwszą atrakcją pielgrzymki, która odbyła się w dniach 15 – 21 maja 2016 roku, było zwiedzanie Budapesztu z kościołem  św. Macieja i Bazyliką św. Stefana. Było także podziwianie panoramy stolicy Węgier ze Wzgórza Gellera, na którego szczycie znajduje się zjawiskowy Pomnik Wolności oraz zbudowana przez Habsburgów Cytadela. 

Następnego dnia wycieczka przemieściła się do Wiednia, gdzie jednym z głównych punktów był wjazd na Wzgórze Kalenberga – słynne z Odsieczy Wiedeńskiej Jana III Sobieskiego. Dodatkową atrakcją było zwiedzanie miejscowości Melk z drugim co do wielkości w Europie opactwem Benedyktynów i  przepięknym kościołem p. w. św. Piotra i Pawła.

Pielgrzymi mieli również okazję zobaczyć gotycką  Katedrę św. Szczepana oraz dawną rezydencję cesarską Schonbrunn. 
Niezwykle ciekawym punktem podróży było zwiedzanie Salzburga. W jednym z najpiękniejszych miast Austrii pielgrzymi zobaczyli m.in.: ogród i pałac arcybiskupi Mirabell, Getreidegasse – najstarszą i najpiękniejszą uliczkę miasta z Domem Mozarta oraz Opactwo św. Piotra.

Ostatniego dnia wycieczki uczestnicy pielgrzymki poznawali Pragę, zwiedzając m.in.: Katedrę św. Wita i kaplicę św. Wacława oraz Hradczany i most Karola.

Organizatorem wyjazdu był ks. Arkadiusz Makles, wikariusz Parafii Olsztyn. Służył opieką i modlitwą.
Gmina Olsztyn
Gmina Olsztyn położona jest na Jurze Krakowsko - Częstochowskiej, od południowego wschodu granicząc z Częstochową. Leży ona w granicach Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd i jego otuliny. Na terenie gminy znajdują się rezerwaty "Zielona Góra" i "Sokole Góry". Jest jednym z najbardziej malowniczych zakątków Jury. Istniejące wartości środowiska przyrodniczego, na które składają się elementy przyrody nieożywionej oraz różnorodność życia biologicznego i rzadkich gatunków roślin.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel serwisu PowiatCzestochowski.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).