Sobota, 13 kwietnia 2024r. | Imieniny: Przemyslawa, Hermenegildy, Marcina
Pokaż menu

PRĄD ZE SŁOŃCA

11 kwietnia, 2023
PRĄD ZE SŁOŃCA

Jeszcze w tym roku 142 domy na terenie Miasta i Gminy Olsztyn zyskają instalacje fotowoltaiczne, które pozwolą ich właścicielom znacząco zaoszczędzić na rachunkach za prąd. Dzisiaj, 11 kwietnia Tomasz Kucharski, Burmistrz Miasta i Gminy Olsztyn podpisał umowę z wykonawcą.

Zaczynamy montaż OZE dla mieszkańców
W ramach tej korzystnie dofinansowanej przez Unię Europejską inwestycji zainstalowanych zostanie także na naszym terenie 15 pieców na biomasę, 35 pomp na ciepłą wodę użytkową oraz 71 kolektorów słonecznych.

Razem z Przyrowem i Dąbrową

Gmina Olsztyn jest liderem projektu pn. „Zielona Jura – wzrost wykorzystania energii w gminach Olsztyn, Przyrów, Dąbrowa Zielona”, w efekcie którego udało się pozyskać środki w wysokości 8 596 239,55 zł z Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 w ramach mechanizmu REACT-EU. W partnerstwie z Olsztynem dofinansowanie trafi też do Mieszkańców Gminy Przyrów i Dąbrowa Zielona. Na terenie trzech gmin łącznie OZE zyska 487 właścicieli domów jednorodzinnych, z czego 263 z terenu miasta i gminy Olsztyn.

Umowa podpisana
Tomasz Kucharski, oraz Aleksandra Olas, pełnomocnik wybranej w przetargu firmy ECO – TEAM Sp. z o. o. Sp. k. podpisali umowę na montaż instalacji OZE na prywatnych budynkach. Równolegle podpisane zostały umowy przez Wójtów gmin, które aplikowały wspólnie z Olsztynem: Marię Włodarczyk, zarządzającą Gminą Dąbrowa Zielona i Roberta Nowaka reprezentującego Gminę Przyrów.

– To długo oczekiwana wiadomość dla wszystkich, którzy złożyli deklaracje na dofinansowanie inwestycji OZE z unijnego konkursu w 2018 roku. Bardzo się cieszymy, że otrzymamy środki dla naszych Mieszkańców. Przy tym poziomie dofinansowania, gdzie właściciel pokrywa tylko około 15 proc. kosztów oraz 8-procentowy VAT koszt inwestycji bardzo szybko się zwraca – mówi Tomasz Kucharski, Burmistrz Miasta i Gminy Olsztyn.

Jeszcze milion?
Miasto i Gmina Olsztyn rozpoczęła także starania o dodatkowy 1 mln zł ze środków unijnych za pośrednictwem Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego na instalacje fotowoltaiczne dla osób z listy rezerwowej.
Gmina Olsztyn
Gmina Olsztyn położona jest na Jurze Krakowsko - Częstochowskiej, od południowego wschodu granicząc z Częstochową. Leży ona w granicach Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd i jego otuliny. Na terenie gminy znajdują się rezerwaty "Zielona Góra" i "Sokole Góry". Jest jednym z najbardziej malowniczych zakątków Jury. Istniejące wartości środowiska przyrodniczego, na które składają się elementy przyrody nieożywionej oraz różnorodność życia biologicznego i rzadkich gatunków roślin.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel serwisu PowiatCzestochowski.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).