Sobota, 25 maja 2024r. | Imieniny: Grzegorza, Urbana, Magdaleny
Pokaż menu

Promocja książki Cezarego Jana Lisa

20 lutego, 2016
Zamek w Olsztynie - Ziijon - Praca własna / Wikipedia / CC BY 3.0 Zamek w Olsztynie - Ziijon - Praca własna / Wikipedia / CC BY 3.0

Serdecznie zapraszamy na promocję książki Cezarego Jana Lisa
"Kapitan Paweł" Czesław Kubik - 1910-1952.
Przemilczany i zapomniany dowódca partyzancki.

"Kapitan Paweł" to  kolejna, tego autora po publikacji "Nieopisana zbrodnia - sądny dzień w Przyrowie" książka dotycząca mało znanych wydarzeń z okresu II wojny światowej na terenie regionu częstochowskiego, w tym gminy Olsztyn. Ukazuje na przykładzie losów dowódcy partyzanckiego skomplikowane stosunki pomiędzy formacjami Armii Ludowej – Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych. Przypomina losy partyzantów, dowódców, polityków, epizody i metody walki stosowane w czasie wojny oraz po wojnie z przeciwnikami prawdziwymi czy domniemanymi. Autor przedstawi na spotkaniu wyniki dotychczasowych prac oraz kolejne pozycje, które są w przygotowaniu, a dotyczą okresu wojny i pierwszych lat powojennych na tym terenie m.in.:
- nieznane epizody dotyczące haniebnej roli szpicli, donosicieli, konfidentów i zdrajców
- mało znana działalność oddziałów Konspiracyjnego Wojska Polskiego i innych  organizacji, które "walczyły do końca"

Cezary Jan Lis, ur. 30.04.1947 r. w Dąbrowie Górniczej. Mieszkał w Przyrowie w latach 1952 - 1961, gdzie skończył szkołę podstawową. Po studiach na Akademii Górniczo Hutniczej w Krakowie w latach 1965 - 1970 i kilkuletniej pracy w Zjednoczeniu PIB w Katowicach, wyemigrował. Mieszkał w Szwecji, Anglii a od 1981 roku  w Niemczech. Działa w środowisku polonijnym. Żonaty, troje dzieci. Z wykształcenia Chemik - Ceramik. Z zamiłowania historyk.  Zajmuje się historią regionu Częstochowa - Radomsko, skąd pochodzi jego rodzina.

Promocja książki oraz spotkanie z autorem odbędzie się dnia 29 lutego 2016 roku o godzinie  18.00 w Gminnym Ośrodku Kultury w Olsztynie.

Organizatorem spotkania jest Gminna Biblioteka Publiczna w Olsztynie przy współpracy  GOK-u. Spotkanie poprowadzi Marek Romański - autor książek o Olsztynie pt. ”Z dziejów gminy Olsztyn” i „Gmina Olsztyn koło Częstochowy w czasie II wojny światowej”.

Dzień 29 lutego 2016 roku będzie też ostatnim dniem obejrzenia ekspozycji zdjęć autorstwa Wojciecha Mścichowskiego – przyrodnika, podróżnika, fotografika, emerytowanego dziennikarza Tygodnika Katolickiego „Niedziela”.
                                                                              
Serdecznie zapraszamy
Gmina Olsztyn
Gmina Olsztyn położona jest na Jurze Krakowsko - Częstochowskiej, od południowego wschodu granicząc z Częstochową. Leży ona w granicach Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd i jego otuliny. Na terenie gminy znajdują się rezerwaty "Zielona Góra" i "Sokole Góry". Jest jednym z najbardziej malowniczych zakątków Jury. Istniejące wartości środowiska przyrodniczego, na które składają się elementy przyrody nieożywionej oraz różnorodność życia biologicznego i rzadkich gatunków roślin.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel serwisu PowiatCzestochowski.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).