Czwartek, 29 lutego 2024r. | Imieniny: Lecha, Lutoslawa
Pokaż menu

Promocja książki Kapitan Paweł

01 marca, 2016
Zamek w Olsztynie - Ziijon - Praca własna / Wikipedia / CC BY 3.0 Zamek w Olsztynie - Ziijon - Praca własna / Wikipedia / CC BY 3.0

29 lutego 2016 roku odbyło się spotkanie z Cezarym Janem Lisem, autorem książki „Kapitan Paweł” Czesław Kubik – 1910 – 1952. Przemilczany i zapomniany dowódca partyzancki.

Autor mieszkający w Niemczech. Z wykształcenia  chemik – ceramik. Z zamiłowania historyk. Interesuje się historią regionu Częstochowa - Radomsko, skąd pochodzi. Pisze o mało znanych wydarzeniach z okresu II wojny światowej na terenie regionu częstochowskiego, w tym gminy Olsztyn. Gromadzi materiały do wydania kolejnych pozycji dotyczących pierwszych lat powojennych. Spotyka się z ludźmi, rozmawia, spisuje.

Szalenie komunikatywny, miły i serdeczny, podczas spotkania chętnie odpowiadał na wszystkie pytania prowadzącego z nim rozmowę Marka Romańskiego – autora książek o Olsztynie pt. „Z dziejów gminy Olsztyn” i „Gmina Olszyn koło Częstochowy w czasie II wojny światowej”, oraz na pytania uczestników spotkania.

Wspominał lata dzieciństwa spędzone w Przyrowie i młodzieńcze wypady do Olsztyna. Spotkał się z tymi, z którymi chodził do szkoły podstawowej.

Dyskutując o tamtych tragicznych wydarzeniach przywołano pamięć o żołnierzach wyklętych między innymi wymieniając Rotmistrza Witolda Pileckiego -  zapomnianego bohatera obozu Auschwitz. 

Spotkanie uświetnił grą na pianinie Adam Tarczyński uczeń Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Częstochowie.

Organizatorem wydarzenia była Gminna Biblioteka Publiczna w Olsztynie i Gminny Ośrodek Kultury w Olsztynie.

Zapraszamy na spotkania Punktu Dokumentacji Dziejów Gminy Olsztyn w każdy drugi poniedziałek miesiąca do Gminnego Ośrodka Kultury.

Mariola Matysek
foto Aneta Knapik

"My, wszyscy jak tu siedzimy, jesteśmy Podziemną Armią, która powraca po to, żeby powiedzieć o tamtych. Żeby pamięć o nich nie zaginęła. Bo mamy dzieci, bo mamy wnuki, bo mamy zobowiązania wobec Polski.
Armia III RP
Jesteśmy armią w warunkach III RP. Nie zbrojną, tylko armią uzbrojoną w pamięć historyczną. Tę pamięć przenosimy na młode pokolenia. I to jest ostatni rozkaz...."

Prof. Jan Żaryn, Warszawa 2 marca 2013
 
Gmina Olsztyn
Gmina Olsztyn położona jest na Jurze Krakowsko - Częstochowskiej, od południowego wschodu granicząc z Częstochową. Leży ona w granicach Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd i jego otuliny. Na terenie gminy znajdują się rezerwaty "Zielona Góra" i "Sokole Góry". Jest jednym z najbardziej malowniczych zakątków Jury. Istniejące wartości środowiska przyrodniczego, na które składają się elementy przyrody nieożywionej oraz różnorodność życia biologicznego i rzadkich gatunków roślin.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel serwisu PowiatCzestochowski.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).