Promocja książki Kapitan Paweł
29 lutego 2016 roku odbyło się spotkanie z Cezarym Janem Lisem, autorem książki „Kapitan Paweł” Czesław Kubik – 1910 – 1952. Przemilczany i zapomniany dowódca partyzancki.
Autor mieszkający w Niemczech. Z wykształcenia chemik – ceramik. Z zamiłowania historyk. Interesuje się historią regionu Częstochowa - Radomsko, skąd pochodzi. Pisze o mało znanych wydarzeniach z okresu II wojny światowej na terenie regionu częstochowskiego, w tym gminy Olsztyn. Gromadzi materiały do wydania kolejnych pozycji dotyczących pierwszych lat powojennych. Spotyka się z ludźmi, rozmawia, spisuje.
Szalenie komunikatywny, miły i serdeczny, podczas spotkania chętnie odpowiadał na wszystkie pytania prowadzącego z nim rozmowę Marka Romańskiego – autora książek o Olsztynie pt. „Z dziejów gminy Olsztyn” i „Gmina Olszyn koło Częstochowy w czasie II wojny światowej”, oraz na pytania uczestników spotkania.
Wspominał lata dzieciństwa spędzone w Przyrowie i młodzieńcze wypady do Olsztyna. Spotkał się z tymi, z którymi chodził do szkoły podstawowej.
Dyskutując o tamtych tragicznych wydarzeniach przywołano pamięć o żołnierzach wyklętych między innymi wymieniając Rotmistrza Witolda Pileckiego - zapomnianego bohatera obozu Auschwitz.
Spotkanie uświetnił grą na pianinie Adam Tarczyński uczeń Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Częstochowie.
Organizatorem wydarzenia była Gminna Biblioteka Publiczna w Olsztynie i Gminny Ośrodek Kultury w Olsztynie.
Zapraszamy na spotkania Punktu Dokumentacji Dziejów Gminy Olsztyn w każdy drugi poniedziałek miesiąca do Gminnego Ośrodka Kultury.
Mariola Matysek
foto Aneta Knapik
"My, wszyscy jak tu siedzimy, jesteśmy Podziemną Armią, która powraca po to, żeby powiedzieć o tamtych. Żeby pamięć o nich nie zaginęła. Bo mamy dzieci, bo mamy wnuki, bo mamy zobowiązania wobec Polski.
Armia III RP
Jesteśmy armią w warunkach III RP. Nie zbrojną, tylko armią uzbrojoną w pamięć historyczną. Tę pamięć przenosimy na młode pokolenia. I to jest ostatni rozkaz...."
Prof. Jan Żaryn, Warszawa 2 marca 2013