Czwartek, 21 września 2023r. | Imieniny: Jonasza, Mateusza, Hipolita
Pokaż menu

Regionalne tradycje Wielkiej Nocy

16 marca, 2016
Zamek w Olsztynie - Ziijon - Praca własna / Wikipedia / CC BY 3.0 Zamek w Olsztynie - Ziijon - Praca własna / Wikipedia / CC BY 3.0

Gospodynie z gminy Olsztyn promowały tradycyjne potrawy i zwyczaje podczas XI Regionalnej Prezentacji Potraw i Wyrobów Wielkanocnych, która odbyła się 12 marca 2016 r. w Hali Sportowej Zespołu Szkół w Nowej Brzeźnicy.

Naszą gminę reprezentowały członkinie KGW z: Biskupic, Kusiąt, Olsztyna i Zrębic z przewodniczącą Krajowej i Gminnej Rady KGW, Bernadettą Niemczyk. Organizatorami imprezy byli: Regionalny Związek Rolników Kółek i Organizacji Rolniczych w Częstochowie, Gmina Nowa Brzeźnica.Patronat honorowy nad imprezą sprawowali: J.E. Ks. Biskup Antonii Długosz, Prezes KZRKiOR Władysław Serafin oraz starostowie powiatów: częstochowskiego, kłobuckiego, lublinieckiego, myszkowskiego i pajęczańskiego.

Gośćmi XI Regionalnej Prezentacji byli m.in.: posłanka Lidia Burzyńska,  poseł Szymon Gizyński, Stanisław Gmitruk wiceprzewodniczący Sejmiku Śląskiego, wójtowie, przewodniczący rad gmin oraz dyrektorzy  ośrodków kultury z gmin wystawiających się podczas prezentacji. Delegacje 28 gmin suto zastawiły stoły potrawami wielkanocnymi.

Za przygotowanie prezentacji i uczestnicy otrzymali dyplomy i nagrody. Oprócz degustacji potraw podziwiano również rękodzieło  ludowe. Po poświęceniu stołów wszyscy uczestniczący złożyli sobie wielkanocne życzenia, dzieląc się tradycyjnym jajkiem.
 
Gmina Olsztyn
Gmina Olsztyn położona jest na Jurze Krakowsko - Częstochowskiej, od południowego wschodu granicząc z Częstochową. Leży ona w granicach Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd i jego otuliny. Na terenie gminy znajdują się rezerwaty "Zielona Góra" i "Sokole Góry". Jest jednym z najbardziej malowniczych zakątków Jury. Istniejące wartości środowiska przyrodniczego, na które składają się elementy przyrody nieożywionej oraz różnorodność życia biologicznego i rzadkich gatunków roślin.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel serwisu PowiatCzestochowski.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).