Niedziela, 29 stycznia 2023r. | Imieniny: Zdzisława, Franciszka, Józefa
Pokaż menu

Sukces zespołu folklorystycznego ze Szkoły Podstawowej w Turowie

21 grudnia, 2022
Sukces zespołu folklorystycznego ze Szkoły Podstawowej w Turowie
zespół folklorytyczny
13-tego grudnia Zespół Folklorystyczny Turowianie brał udział w eliminacjach 29. Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika w Będzinie. Nasi uczniowie wykonali trzy utwory: Przybieżeli do Betlejem, Gore gwiazda oraz Pastorałkę od serca do ucha. Uczniowie pięknie zaprezentowali swoje wokalne umiejętności.

Otrzymaliśmy potwierdzenie, iż Jury zakwalifikowało nasz zespół do finałowej rywalizacji w Będzinie! Uczniowie będą prezentować swoje umiejętności wraz z innymi finalistami z całej Polski podczas finałowych zmagań, które odbędą się w dniach 12-14 stycznia 2023 roku.

Zespół Folklorystyczny Turowianie prowadzi swoją działalność od 2018 roku pod kierunkiem pani Anny Kamosińskiej. Zespół ma w swoim repertuarze tradycyjne tańce ludowe: krakowiaka, poloneza, mazura, tańce góralskie, pieśni ludowe oraz tradycyjne kolędy i pastorałki. Zespół prezentował swoje umiejętności nie tylko podczas szkolnych uroczystości, ale również lokalnych i gminnych imprezach np podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Olsztynie w 2018 r. i 2019 r.

Zespół reprezentował gminę podczas V i VI edycji Jura Rok Festiwal w Kłobucku i Koniecpolu w 2019 r. i 2022 r.

Działalność zespołu wspiera finansowo firma Alex-pol, Stowarzyszenie TUR, oraz sołectwo Turów. Dzięki ich wsparciu uczniowie występują w ludowych strojach, wzięli udział w dwudniowej wycieczce do Tarnowskich Gór i Koszęcina połączonej z warsztatami tanecznymi.
Gmina Olsztyn
Gmina Olsztyn położona jest na Jurze Krakowsko - Częstochowskiej, od południowego wschodu granicząc z Częstochową. Leży ona w granicach Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd i jego otuliny. Na terenie gminy znajdują się rezerwaty "Zielona Góra" i "Sokole Góry". Jest jednym z najbardziej malowniczych zakątków Jury. Istniejące wartości środowiska przyrodniczego, na które składają się elementy przyrody nieożywionej oraz różnorodność życia biologicznego i rzadkich gatunków roślin.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel serwisu PowiatCzestochowski.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).