Sobota, 23 września 2023r. | Imieniny: Tekli, Boguslawa, Linusa
Pokaż menu

Wielkanocne Palmy

21 marca, 2016
Dworzec kolejowy w Turowie - Paweł pbm Szubert (talk) / Wikipedia / GFDL Dworzec kolejowy w Turowie - Paweł pbm Szubert (talk) / Wikipedia / GFDL

palmy

Palma Wielkanocna to tradycyjny symbol Niedzieli Palmowej. Zwyczaj wykonywania i święcenia palm znany jest w Polsce od średniowiecza i nawiązuje do symboliki wjazdu Chrystusa do Jerozolimy. W Polsce, każdy region ma swój specyficzny sposób tworzenia palmowych kompozycji, ale tradycja żywa jest w każdym zakątku naszej Ojczyzny i w każdym kościele odbywa się jej święcenie.

U nas parafianie święcą palmy w postaci małych, przystrojonych bukietów. Natomiast w celu podtrzymania tradycji Panie z Klubu Aktywności Lokalnej GOK Olsztyn, mieszkańcy Skrajnicy i uczniowie z Koła Regionalnego Szkoły Podstawowej w Olsztynie wykonali palmy okazałe, strzeliste i barwne, które zdobią wnętrze parafialnego kościoła pw. św. Jana Chrzciciela w Olsztynie. Gratulujemy pomysłów i dziękujemy za poświęcony czas po to, aby innym przynosić radość obcowania z pięknem.

M. Matysek
foto G. Służałek
Gmina Olsztyn
Gmina Olsztyn położona jest na Jurze Krakowsko - Częstochowskiej, od południowego wschodu granicząc z Częstochową. Leży ona w granicach Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd i jego otuliny. Na terenie gminy znajdują się rezerwaty "Zielona Góra" i "Sokole Góry". Jest jednym z najbardziej malowniczych zakątków Jury. Istniejące wartości środowiska przyrodniczego, na które składają się elementy przyrody nieożywionej oraz różnorodność życia biologicznego i rzadkich gatunków roślin.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel serwisu PowiatCzestochowski.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).