Środa, 21 lutego 2024r. | Imieniny: Eleonory, Fortunata, Roberta
Pokaż menu

wykład Adama Kurusa pt. „Działania bojowe 7 Dywizji Piechoty w rejonie Częstochowy 1 – 4 IX 1939”

07 września, 2023
wykład Adama Kurusa pt. „Działania bojowe 7 Dywizji Piechoty w rejonie Częstochowy 1 – 4 IX 1939”
logo gminnej biblioteki publicznej
Gminna Biblioteka Publiczna w Olsztynie zaprasza na wykład Adama Kurusa pt. „Działania bojowe 7 Dywizji Piechoty w rejonie Częstochowy 1 – 4 IX 1939”.

Adam Kurus – historyk wojskowości, pracownik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach.
Inicjator powstania „Przystanku Historia” – Centrum Edukacyjnego Instytutu Pamięci Narodowej im. gen. Janusza Gąsiorowskiego w Częstochowie.
Prezes Zarządu Stowarzyszenia Historycznego Reduta Częstochowa.
Autor wystawy pt. „Wrześniowym szlakiem 7 Dywizji Piechoty. Bitwa pod Janowem 1939” prezentowanej w Muzeum Regionalnym im. Zygmunta Krasińskiego w Złotym Potoku.

Autor książek m.in.:
– Czołgi na przedmieściach. 7 Dywizja Piechoty w obronie Częstochowy.
– Oddział Wydzielony „Lubliniec” – Działania bojowe 74 Górnośląskiego Pułku Piechoty w ramach Oddziału Wydzielonego „Lubliniec” 1 IX 1939.
– Wielka Księga Piechoty Polskiej Tom XI – Karpacka Dywizja Piechoty.
– Korpus Ochronny Pogranicza Cz.1, 38 Dywizja Piechoty Rezerwowa.
– Wielki Leksykon Uzbrojenia – wrzesień 1939 Tom 190 pt. „Pozycje opóźniające Lubliniec i Częstochowa”.
– Wielki Leksykon Uzbrojenia Tom 27 Haubica 155 MM(milimetrów) WZ (wzór) 1917.

Spotkanie odbędzie się 14 września o godzinie 9:00 w sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury w Olsztynie.
Zapraszamy. Wstęp Wolny!
Gmina Olsztyn
Gmina Olsztyn położona jest na Jurze Krakowsko - Częstochowskiej, od południowego wschodu granicząc z Częstochową. Leży ona w granicach Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd i jego otuliny. Na terenie gminy znajdują się rezerwaty "Zielona Góra" i "Sokole Góry". Jest jednym z najbardziej malowniczych zakątków Jury. Istniejące wartości środowiska przyrodniczego, na które składają się elementy przyrody nieożywionej oraz różnorodność życia biologicznego i rzadkich gatunków roślin.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel serwisu PowiatCzestochowski.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).