Piątek, 30 września 2022r. | Imieniny: Wery, Honoriusza, Hieronima
Pokaż menu

Wystawa mobilna IPN „Stan wojenny 1981-1983” w Szkole Podstawowej w Zrębicach

16 listopada, 2021
Wystawa mobilna IPN „Stan wojenny 1981-1983” w Szkole Podstawowej w Zrębicach
dzieci oglądają wystawę

W dniach 02-04 listopada w Szkole Podstawowej w Zrębicach zaprezentowana została mobilna wystawa Instytutu Pamięci Narodowej przy współpracy ze Śląskiem Centrum Wolności i Solidarności „Stan wojenny 1981-1983”, przedstawiająca materiał informacyjny i fotograficzny dotyczący sytuacji w Polsce w latach stanu wojennego.

Udostępnienie ekspozycji szkołom jest elementem, realizowanego w naszej placówce, projektu „Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie – 13.12.1981r. – Pamiętamy!”, upamiętniającego 40. rocznicę wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. Wystawa poprzedzona została lekcjami historii, podczas których uczniowie poznawali okoliczności wprowadzenia stanu wojennego, sytuację społeczną, polityczno-gospodarczą w PRL-u.

Ekspozycja składała się z 14 tablic edukacyjnych. Prezentowała genezę, działalność Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego, represje skierowane wobec działaczy opozycyjnych oraz zwykłych ludzi. Przedstawiono działalność „Solidarności” w podziemiu, reakcje świata na stan wojenny oraz sylwetki niektórych działaczy opozycyjnych.

Uczniowie wraz z nauczycielami, wychowawcami zwiedzali wystawę przez dwa dni. Wystawa była otwarta dla wszystkich uczniów i pracowników szkoły. Dodatkowo nauczyciel historii zaprezentował materiały zawarte w Tekach Edukacyjnych IPN: Czerwiec 76, Krok ku wolności, Stan wojenny.

Wystawę obejrzała cała społeczność uczniowska. Klasy VII i VIII miały na wystawie dodatkową lekcję historii. Miejsce wystawowe zostało przygotowane przez uczniów klasy VII i VIII pod kierunkiem nauczyciela historii, koordynatora projektu w szkole Annę Zarzycką-Tomalską. Uczniowie obejrzeli wystawę z wielkim zaciekawieniem, prezentując postawy patriotyczne.

PAMIĘTAJMY!
• 586 dni trwał stan wojenny.
• 70 tys. żołnierzy i 30 tys. milicjantów wyprowadzono na ulice w pierwszych godzinach operacji wprowadzenia stanu wojennego.
• Około 10 tys. osób internowano w czasie stanu wojennego.
• 9 górników zginęło w czasie najkrwawszego wydarzenia stanu wojennego – pacyfikacji kopalni „Wujek” w Katowicach.
• 17 lat miała najmłodsza ofiara śmiertelna stanu wojennego – licealista Emil Barchański.

Bardzo dziękujemy za możliwość zorganizowania i wykorzystania w naszej szkole mobilnej wystawy, która wzbogaciła wiedzę uczniów w ważne i cenne informacje historyczne.

Opracowanie Anna Zarzycka-Tomalska
Gmina Olsztyn
Gmina Olsztyn położona jest na Jurze Krakowsko - Częstochowskiej, od południowego wschodu granicząc z Częstochową. Leży ona w granicach Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd i jego otuliny. Na terenie gminy znajdują się rezerwaty "Zielona Góra" i "Sokole Góry". Jest jednym z najbardziej malowniczych zakątków Jury. Istniejące wartości środowiska przyrodniczego, na które składają się elementy przyrody nieożywionej oraz różnorodność życia biologicznego i rzadkich gatunków roślin.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Redakcja oraz właściciel serwisu PowiatCzestochowski.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).