Środa, 29 listopada 2023r. | Imieniny: Blazeja, Saturnina
Pokaż menu

ZRĘBICE MAJĄ NOWĄ KSIĄŻKĘ

13 października, 2023
ZRĘBICE MAJĄ NOWĄ KSIĄŻKĘ

12 października swoją premierę miał album historyczny „Zrębice – szkice z dziejów parafii i miejscowości”. Nowe wydawnictwo to kompozycja niepowtarzalnych fotografii i tekstów źródłowych opatrzonych historycznym komentarzem Marka Romańskiego.

– To nasze kolejne wydawnictwo poświęcone historii Gminy, Ludzi i zdarzeń, których/które koniecznie trzeba ocalić od zapomnienia. I to się udaje dzięki Autorom i naszej dobrej współpracy. A liczymy, że będą następne opracowania. Będą, bo warto widzieć, kto był przed nami, co po sobie zostawił, jakie losy przechodziły nasze małe ojczyzny. Bez znajomości przeszłości, trudno budować przyszłość. – mówi Tomasz Kucharski, burmistrz miasta i gminy Olsztyn.

Mieszkańcy i zaproszeni goście spotkali się z zespołem redakcyjnym, w składzie Marek Romański, Katarzyna Kulińska-Pluta oraz Leszek Gryl, w budynku remizy OSP w Zrębicach. Podczas spotkania nie zabrakło wspomnień, opowieści i ciekawostek z historii tytułowych Zrębic.

W spotkaniu uczestniczyli Tomasz Kucharski, Burmistrz Miasta i Gminy Olsztyn, ks. dziekan Włodzimierz Białek, Przemysław Gorajek, radny Rady Miejskiej w Olsztynie, Kamila Ulrich, sołtys Zrębic Pierwszych oraz Edyta Śliwczyńska, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Olsztynie.

Marek Romański – znamienity historyk – regionalista, popularyzator historii regionu. Pomysłodawca i inicjator utworzenia „Punktu Dokumentacji Dziejów Gminy Olsztyn”, działającego przy Gminnym Ośrodku Kultury w Olsztynie. Autor książek pt. „Z dziejów gminy Olsztyn” wydanej w 2009 roku oraz „Gmina Olsztyn koło Częstochowy w czasie II wojny światowej” wydanej w 2014 roku. Współautor książki wydanej w 2022 roku pt. „Przymiłowice – szkice z dziejów miejscowości”. Pomysłodawca, inicjator oraz główny redaktor albumów historycznych pt. „Jurajska Gmina Olsztyn” wydanego w 2017 r. oraz „Parafia pw. św. Jana Chrzciciela w Olsztynie” wydanego w 2019 r. Współautor publikacji Partnerstwa Północnej Jury pt. „Echa historii”. Autor broszury z okazji 100-lecia szkoły w Kusiętach pt. ,,Historia Szkoły Podstawowej w Kusiętach”. Publikuje wiele artykułów o historii regionu częstochowskiego. Organizuje konkurs historyczny dla uczniów szkół podstawowych pt. „Dzieje Gminy Olsztyn”.

Wydawnictwo zostało sfinansowane ze środków budżetu Miasta i Gminy Olsztyn, z funduszu sołeckiego.




Gmina Olsztyn
Gmina Olsztyn położona jest na Jurze Krakowsko - Częstochowskiej, od południowego wschodu granicząc z Częstochową. Leży ona w granicach Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd i jego otuliny. Na terenie gminy znajdują się rezerwaty "Zielona Góra" i "Sokole Góry". Jest jednym z najbardziej malowniczych zakątków Jury. Istniejące wartości środowiska przyrodniczego, na które składają się elementy przyrody nieożywionej oraz różnorodność życia biologicznego i rzadkich gatunków roślin.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel serwisu PowiatCzestochowski.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).