14 kwietnia – 1050 rocznica Chrztu Polski
Rok 966 uważa się za symboliczne powstanie Państwa Polskiego. W 2016 roku mija 1050 lat od momentu Chrztu Polski. Chrztu przyjętego przez Mieszka I.
Źródła historyczne podają, że Chrzest Polski został przyjęty przez pierwszego Piata, księcia Mieszka I. Władca przyjął go po poślubieniu czeskiej księżniczki Dąbrówki (Dobrawy). Przybyła ona do państwa Polan, z kraju gdzie już wcześniej przyjęto chrześcijaństwo. Historycy podają, że wraz z nią, na dwór Mieszka I przybyli kapłani, którzy mieli możliwość wytłumaczyć co to jest religia chrześcijańska i jakie jest jej znaczenie.
Dlaczego Mieszko I, władca Polan przyjął chrześcijaństwo? Nie ma jednej, jasnej odpowiedzi na to pytanie. Historycy przyjmują kilka hipotez. Najczęściej uważa się, że była to decyzja polityczna, dzięki której Mieszko I nie tylko miał się zbliżyć do Czechów i tym samym umocnić swoją władze, ale również dlatego, że dobrowolne przyjęcie chrześcijaństwo miało odsunąć możliwość o ataku margrabiów niemieckich i przymusowej chrystianizacji. Inne przyczyny można wyczytać w internetowej Wikipedii: „ Jeszcze inne motywy podaje kronika Galla Anonima, której autor eksponuje rolę Dobrawy w przekonaniu Mieszka do zmiany religii. Podobnie akt chrztu prezentuje biskup Thietmar. Nie ma innych powodów ani źródeł, by wpływ Dobrawy na księcia przyjąć lub negować, jednak należy pamiętać, że podobna konwencja była powszechna w kronikarstwie tamtego okresu, a żonom władców często przypisywano takie działania”.
Za datę Chrztu Polski przyjmuje się 14 kwietnia 966 roku. Jak podają w swoich hipotezach historycy – Chrzest Polski (najprawdopodobniej) miał miejsce w Wielką Sobotę. Badacze dziejów, na podstawie opracowań ze znalezisk historycznych, podaja, że Chrzest mógł odbyć się na wyspie Ostrów Lednicki, koło grodu gnieźnieńskiego. Archeolodzy znaleźli tam basen chrzcielny. Przyjmuje się, że wraz z Mieszkiem I zostali ochrzczeni jego bliscy oraz dwór.
opr. an
Co dał nam Chrzest Polski?
Marcin Wolski, pisarz, dziennikarz – z wykształcenia historyk:
Chrzest Polski 966
Najważniejsze wydarzenia w dziejach naszego narodu, które zdeterminowało jego cały dalszy rozwój. Decyzja dokonana przez Mieszka Pierwszego oznaczała Wybór chrześcijaństwa jako sytemu etycznego. (Np. oznaczało to koniec niewolnictwa, wielożeństwa, pogańskich rytuałów itp.).
Wybór ten oznaczał wejście do cywilizacji Zachodu i kultury łacińskiej i odmienną drogę rozwojową, niż ta którą wybrało wschodnie prawosławie.
Wybór bezpośredniej zależności od Rzymu też stanowił wytyczną dla Polskiej Polityki niezależności od silnych sąsiadów i postulat maksymalnej suwerenności.
W efekcie ukształtował się etnicznie jednolity naród z religia katolicka jako silnym elementem wspólnoty. Polska zaczęła być szybko postrzegana jako jedno z ważnych państw Europy – Federacyjna koncepcja Ottona III.
Staliśmy się obok Czech i Węgier jednym z trzech głównych podmiotów decydujących o kształcie Międzymorza. A w dalszych wiekach najważniejszym Przedmurze Zachodu.
not. an