Środa, 17 lipca 2024r. | Imieniny: Anety, Bogdana, Jadwigi
Pokaż menu

2 Maja…

02 maja, 2016
Hałda Kopalni Sczekaczka - Waraciła / Wikipedia / CC BY-SA 3.0 Hałda Kopalni Sczekaczka - Waraciła / Wikipedia / CC BY-SA 3.0

...odchodzimy Święto Flagi Państwowej.

flaga

Początki naszej flagi sięgają X wieku. Chorągiew jako flaga narodowa pojawia się na przełomie XIII i XIV wieku. W bieżącym roku mija 12 lat od wejścia w życie ustawy z 20 lutego 2004 roku o ustanowieniu 2 maja nowego święta - Dnia Flagi Rzeczpospolitej Polskiej. Flaga państwowa, obok godła Orła Białego w złotej koronie umieszczonego na czerwonym tle oraz hymnu – Mazurka Dąbrowskiego, jest jednym z trzech symboli suwerenności Polski oraz historii dziedzictwa kulturowego narodu.

Barwy naszej narodowej flagi: biały – wywodzi się od białego orła i białej litewskiej Pogoni. Czerwony – od pola tarczy herbowej. W heraldyce biel jest symbolem czystości, lojalności, pokory i szlachetności. Czerwień oznacza miłość, dzielność, żarliwość i poświęcenie. 
opr. an

fot. an

 Gmina Poczesna
Gmina Poczesna leży na północnej części Wyżyny Krakowsko – Częstochowskiej oraz na terenie chronionej zlewni rzeki Warty. Środowisko geograficzne jest dość jednolite dla całego obszaru. Wyjątek stanowią Wzgórza Wrzosowskie - 304 m n.p.m., leżące na krawędzi Wyżyny Krakowsko - Częstochowskiej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel serwisu PowiatCzestochowski.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).