Środa, 21 lutego 2024r. | Imieniny: Eleonory, Fortunata, Roberta
Pokaż menu

6 kompletów

05 grudnia, 2023
6 kompletów

nowych strojów ludowych otrzymały Panie śpiewające w zespole wokalnym KGW „Pocześnianki”.

nowe stroje
To grupa 15 Pań z kół gospodyń wiejskich z terenu Gminy Poczesna, którym przyświeca idea podtrzymywania tradycji, zwyczajów ludowych oraz zachowanie od zapomnienia pieśni, tańców i muzyki ludowej własnego regionu. Koło prowadzi działalność na różnych płaszczyznach. Kultywuje tradycje regionu, promuje Gminę Poczesna na szczeblu gminy, powiatu i województwa. Panie kochają muzykę ludową, taniec i śpiew oraz prezentują niezwykle barwne tradycyjne stroje ludowe. W swoim repertuarze posiadają melodie ludowe i okolicznościowe przyśpiewki pod kierunkiem instruktora GCKIiR w Poczesnej – Doroty Szumery. To zespół, który ubogaca kulturę ludową.
W poniedziałkowe popołudnie, 4 grudnia w Urzędzie Gminy Poczesna, gościły Panie z zespołu wokalnego na których ręce Wójt Gminy Poczesna – Krzysztof Ujma przekazał sześć spódnic oraz sześć chust. Środki na zakup nowych strojów pochodziły ze środków finansowych budżetu Gminy Poczesna. Chusty nieodpłatnie dla koleżanek uszyła Anna Godela- dziękujemy.
"Obserwujemy wzrost zainteresowania tradycją, obyczajami i cieszę się bardzo, że doceniane jest pielęgnowanie dziedzictwa kulturalnego nie tylko w środowisku lokalnym ale i w regionie " – mówi Wójt Gminy Poczesna Krzysztof Ujma.
Iwona Skorupa; fot. I.Skorupa

zam. an

 
nowe stroje
nowe stroje
nowe stroje
nowe strojeGmina Poczesna
Gmina Poczesna leży na północnej części Wyżyny Krakowsko – Częstochowskiej oraz na terenie chronionej zlewni rzeki Warty. Środowisko geograficzne jest dość jednolite dla całego obszaru. Wyjątek stanowią Wzgórza Wrzosowskie - 304 m n.p.m., leżące na krawędzi Wyżyny Krakowsko - Częstochowskiej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel serwisu PowiatCzestochowski.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).