Piątek, 30 września 2022r. | Imieniny: Wery, Honoriusza, Hieronima
Pokaż menu

83-cia rocznica

01 września, 2022
Dwór Augusta Kotlińskiego z 1932 r. - Waraciła / Wikipedia / CC BY-SA 3.0 Dwór Augusta Kotlińskiego z 1932 r. - Waraciła / Wikipedia / CC BY-SA 3.0

wybuchu II Wojny Światowej.
1 września 1939 roku, wojska niemieckie bez wypowiedzenia Polsce wojny, przekroczyły granicę naszego kraju. Pierwsze niemieckie bomby, tuż przed świtem o godz. 4.35 spadły na Wieluń, a 10 minut później niemiecki pancernik „Schleswig-Holstein” otworzył ogień z dziobowej wieży artyleryjskiej – zostało zaatakowane Westerplatte. Tak rozpoczęła się II Wojna Światowa, która trwała przez ponad 5 lat.
Działania wojenne rozszerzyły się na całą Europę, a potem na świat. Historycy oceniają, że była to największa wojna. Wojna, w której Polska została zaatakowana z obu stron – od zachodu przez Niemców, a 17 września – od wschodu przez Sowietów.
W trwającej ponad 5 lat wojnie ofiary ponieśli nie tylko żołnierze, ale także ludność cywilna włączająca się m.in. w konspirację czy schwytana w łapankach i wywożona do zbudowanych przez Niemców obozach koncentracyjnych.
            Tym wszystkim ludziom, którzy ponieśli największe ofiary, możemy dzisiaj podziękować za to, że żyjemy w pokoju, który niestety nie jest dany raz na zawsze.
Chwała Bohaterom!. Pamiętamy!.
opr. an

 Gmina Poczesna
Gmina Poczesna leży na północnej części Wyżyny Krakowsko – Częstochowskiej oraz na terenie chronionej zlewni rzeki Warty. Środowisko geograficzne jest dość jednolite dla całego obszaru. Wyjątek stanowią Wzgórza Wrzosowskie - 304 m n.p.m., leżące na krawędzi Wyżyny Krakowsko - Częstochowskiej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Redakcja oraz właściciel serwisu PowiatCzestochowski.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).