Czwartek, 22 lutego 2024r. | Imieniny: Marty, Malgorzaty, Piotra
Pokaż menu

84 rocznica

01 września, 2023
84 rocznica

wybuchu II Wojny Światowej.

1 wrzesnia

Był piątek, 1 września 1939 roku. Nad ranem, w ciemnościach, bez wcześniejszego wypowiedzenia wojny, Niemcy napadły na Polskę. Pierwszym zbombardowanym – i tym samym zniszczonym w ponad 60 procentach - miastem był Wieluń. Bombardowanie tej miejscowości rozpoczęło się przed godz. 5.00. Podczas nalotu zginęło kilkaset osób.
Kilka minut po tym jak bomby spadły na Wieluń, pancernik Schleswig-Holstein oddał pierwsze strzały w kierunku Westerplatte, które broniło się do 7 września 1939 roku, dzielnie odpierając niemieckie ataki.
          Po pierwszym września 1939 roku, okupacja przeniosła się w głąb kraju. A dodatkowo, po 17 września 1939 roku, czyli po podpisaniu zdradzieckiego Paktu Ribbentrop–Mołotow - nazywanego IV Rozbiorem Polski – objęła cały kraj (od strony zachodu atakowana przez Niemców od strony wschodu – przez Związek Radziecki).
Rok 1939  był tragiczny dla ludności gminy Poczesna tak jak dla ogółu narodu. Dekretem Adolfa Hitlera z 8 października 1939 roku terem gminy Poczesna wraz z dwunastoma innymi z powiatu częstochowskiego, został wcielony do Rzeczy.  Jedynie niewielka część okolic Wrzosowej pozostała w obrębie Generalnej Guberni. Wojenna szaruga nie ominęła terenów gminy Poczesna. Jedną z osób zaangażowanych w konspirację - i tym samym w walkę w obronie „małej ojczyzny” -  był m.in. Wacław Kasprzyk, pierwszy, powojenny Wójt Gminy Wrzosowa. Zadenuncjowany, został aresztowany przez hitlerowców i trafił do obozu w Dachau. Udało mu się z niego wydostać. Nie poddał się i nadal działał i pomagał. Jednak przebywanie w obozie mocno nadszarpnęło jego zdrowie. Zmarł – nie dożywszy 50 lat - w 1949 roku.
Walki, bohaterskie postawy naszych mieszkańców, którzy poświęcili to co mieli najcenniejsze – życie – upamiętniają miejsca pamięci, które znajdują się na terenie gminy Poczesna.
Kultywujemy pamięć o tych ludziach, którzy są bohaterami i dzięki którym możemy żyć w wolnym od wojen kraju.
Aneta Nawrot; fot. Aneta Nawrot
 
Z archiwum znajdujących się w Urzędzie Gminy Poczesna, dowiadujemy się że 1 września 1939 roku, w dniu wybuchu II Wojny Światowej, na terenie gminy Poczesna przyszła na świat jedna osoba…
 

zam. an

 
1 wrzesnia
1 wrzesnia
1 wrzesnia
1 wrzesniaGmina Poczesna
Gmina Poczesna leży na północnej części Wyżyny Krakowsko – Częstochowskiej oraz na terenie chronionej zlewni rzeki Warty. Środowisko geograficzne jest dość jednolite dla całego obszaru. Wyjątek stanowią Wzgórza Wrzosowskie - 304 m n.p.m., leżące na krawędzi Wyżyny Krakowsko - Częstochowskiej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel serwisu PowiatCzestochowski.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).