Sobota, 24 lutego 2024r. | Imieniny: Macieja, Bogusza, Sergiusza
Pokaż menu

Akcja naszych druhów

07 lutego, 2024
Akcja naszych druhów

5 lutego 2024 roku, Wójt Gminy Poczesna – Krzysztof Ujma wydał Zarządzenie Przeciwpowodziowe /URO.0050.632.2024. AT/.

powodz

W związku z przekroczeniem stanu alarmowego poziomu wody na rzece Warta, wprowadzono stan pogotowia przeciwpowodziowego dla sołectw: Kolonia Borek, Zawodzie, Słowik oraz Korwinów.
W ramach pogotowia przeciwpowodziowego, aż do odwołania, Gmina Poczesna m.in. utrzymuje – w bezpośredniej gotowości do użycia - sprzęt i wyposażenie w magazynach Jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych, na bieżąco monitoruje zagrożone powodzią tereny, zapewniona jest też dyspozycyjność osób funkcyjnych.
            We wtorek, 6 lutego, na skutek przekroczenia stanu poziomu wody na rzece Warta, odbyła się akcja przeciwpowodziowa (zalana posesja) w miejscowości Słowik. Stan poziomu wody na rzece Warta podniósł się w wyniku intensywnych opadów oraz „zrzutu” wody ze zbiornika retencyjnego w Poraju.
We wtorkowych działaniach ratowniczych brały udział dwie jednostki PSP z Częstochowy oraz OSP Słowik, OSP Nierada, OSP Bargły, OSP Poczesna, OSP Huta Stara A i OSP Wrzosowa.
Działania ratownicze Ochotniczych Straży Pożarnych i Państwowej Straży Pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia i budowie wału – z worków napełnionych piaskiem przez strażaków - wzdłuż zagrożonej posesji.
Worki, piasek i posiłki regeneracyjne dla strażaków zostały kupione przez Gminę Poczesna.
Podczas działań w Słowiku wykorzystano kupiony ostatnio sprzęt dla Jednostki OSP Wrzosowa – quad wraz z przyczepką, który w trudnych warunkach i na trudnym terenie sprawdził się m.in. podczas transportu worków z piaskiem.
            Należy wspomnieć, że w ostatnim czasie wszystkie Jednostki OSP Gminy Poczesna zostały wyposażone w nowe wozy strażackie. Poza tym, staraniem Wójta Gminy Poczesna i Samorządu jednostki na bieżąco doposażane są w nowoczesny sprzęt. Strażakom zostały kupione także, tzw. ubrania specjalne do działań ratowniczo-gaśniczych.
Poza tym, Wójt Gminy Poczesna Krzysztof Ujma podejmuje kolejne starania o pozyskanie środków zewnętrznych na zakup samochodu ratowniczo-gaśniczego GCBA dla Jednostki OSP Huta Stara A.
Dzięki nowoczesnemu sprzętowi oraz doskonałym umiejętnościom – ochotnicy-strażacy z Gminy Poczesna nie tylko działają w akcjach na naszym terenie, ale często wzywani są do pomocy przez Stanowisko Kierowania Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie.
Jednostki OSP: Wrzosowa, Bargły Poczesna, Huta Stara A  należą do Krajowego System Ratownictwa Gaśniczego (KSRG).
Aneta Nawot, Renata Smędzik

zam. an

 
powodz
powodz
powodz
powodz
powodz
powodz
powodz
powodz
powodz
powodz
powodz
powodz
powodz
powodz
powodz
powodzGmina Poczesna
Gmina Poczesna leży na północnej części Wyżyny Krakowsko – Częstochowskiej oraz na terenie chronionej zlewni rzeki Warty. Środowisko geograficzne jest dość jednolite dla całego obszaru. Wyjątek stanowią Wzgórza Wrzosowskie - 304 m n.p.m., leżące na krawędzi Wyżyny Krakowsko - Częstochowskiej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel serwisu PowiatCzestochowski.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).