Środa, 17 lipca 2024r. | Imieniny: Anety, Bogdana, Jadwigi
Pokaż menu

Bal ze statuetkami

07 lutego, 2016
Dwór Augusta Kotlińskiego z 1932 r. - Waraciła / Wikipedia / CC BY-SA 3.0 Dwór Augusta Kotlińskiego z 1932 r. - Waraciła / Wikipedia / CC BY-SA 3.0

W ostatnią sobotę karnawału w Hali Sportowej w Poczesnej odbył się Bal, na którym po raz pierwszy w historii Gminy Poczesna wójt wręczył SYDERYTY 2015.
SYDERYTY – to  statuetki, którymi obdarowane zostały osoby najbardziej zasłużone dla Gminy Poczesna. Są to ludzie, którzy nie szczędząc swojego wolnego czasu, mocno zaangażowane są w rozwój i promocje  Gminy Poczesna.
Statuetki przyznawane będą w czterech kategoriach:
1.  oświata, kultura, sztuka
2.  sport, zdrowie, opieka społeczna, ochrona środowiska
3.  przedsiębiorczość
4.  inne szczególne zasługi na rzecz Gminy Poczesna.
 
Pomysł przyznawania statuetek i ich nazwa – jest od początku do końca Wójta Gminy Poczesna – Krzysztofa Ujmy.
- Skąd taka nazwa? Otóż syderyt to ruda żelaza, która na masowa skalę była jeszcze kilkadziesiąt lat temu wydobywana w kopalniach znajdujących się na naszym terenie – tłumaczył Krzysztof Ujma. - Jeszcze do tej pory ruda ta znajduje się w pocześniańskiej ziemi.
Statuetki zaprojektował światowej sławy artysta rzeźbiarz, znany na całym świecie głównie z tzw. rzeźb balansujących – mieszkaniec Gminy Poczesna Jerzy Kędziora.
- Śmiało mogę powiedzieć, że każdy z obdarowanych otrzyma dzieło sztuki. W każdej z tych statuetek będzie kawałek syderytu, a ponieważ nie ma dwóch takich samych grudek tej rudy  - to każdy będzie miał niepowtarzalny egzemplarz zapewnił Krzysztof  Ujma.
- Gratuluję laureatom i żałuję tylko, że nie ma wśród nich pań – mówiła przewodnicząca Rady Gminy Lidia Kaźmierczak. – Ale to dla nas drogie panie wyzwanie… Damy radę!
Statuetki zostały wręczone podczas na Balu Karnawałowym. Zabawę poprzedził występ krakowskiego artysty Aloszy Awdiejewa.
Bal swoja obecnością zaszczycili m.in. przyjaciele Gminy Poczesna oraz parlamentarzyści: Poseł do Parlamentu Europejskiego – Jadwiga Wiśniewska, senator – Ryszard Majer oraz posłowie: Szymon Giżyński i Konrad Głebocki.
an
 
 
 
 
Laureaci Statuetek:
1. oświata, kultura, sztuka
Jerzy Kędziora
 światowej sławy artysta rzeźbiarz. Znany na całym świecie z rzeźb balansujących.
 
Jerzy Kędziora jest mieszkańcem Gminy Poczesna.  kilka lat temu przeprowadził się z Częstochowy do Poczesnej. Na terenie swojej posesji prowadzi niecodzienną i niekonwencjonalną  Galerię – POCZESNĄ GALERIĘ RZEŹBY. Jest to w przeważającej części Galeria  pod gołym niebem, gdzie w zieleń i odnowione budynki wkomponowane są rzeźby balansujące, z których artysta znany jest na całym świecie. Drugą część PGR-u stanowi pracownia rzeźbiarza.
Jerzy Kędziora z wielkim zaangażowaniem włącza się w działania na rzecz promowania tradycji i upowszechniania historii regionu, ojczyzny
Zdaniem artysty historia Polski, świata jest bardzo mocno powiązana z z miejscem, w którym żyjemy. Trzeba jedynie poszukać „wspólnych części”. Stąd też  m.in. z okazji kanonizacji Jana Pawła II Jerzy Kędziora podarował popiersie Papieża i przekazał je parafii pw. Jana Chrzciciela w Poczesnej.
      W 2015 roku, za osiągnięcia twórcze i postawę w czasie przemian ustrojowych w Polsce, "Portret Polaka Czasu Transformacji"  pokazywane na Florydzie, Magistrat miasta Miami proklamował dzień 27 lutego dniem Jerzego Kędziory
 
2. sport, zdrowie, opieka społeczna, ochrona środowiska
Henryk Pałasz
Wieloletni trener, nauczyciel, pasjonat tenisa stołowego
Swoją pasję z niesłabnąca energia przekazuje coraz młodszym pokoleniom. Jego wychowankowie osiągają najwyższe noty na zawodach sportowych  nie tylko na naszym terenie, ale w całeh Polsce.
Człowiek wielkiej wrażliwości i umiejętnościach pedagogicznych . Człowiek, który chętnie swój wolny czas bezinteresownie poświęca drugiemu człowiekowi.
 
3. przedsiębiorczość
Krzysztof Krzyczmonik,
prezes firmy „Bocar” samochody pożarnicze
Jest absolwentem Politechniki Częstochowskiej. Magister fizyki. Po studiach rozpoczął pracę w dziel prototypowni samochodów pożarniczych w Osinach. Tam nabierał pierwszych zawodowych szlifów. Ponieważ od zawsze pasjonował się fotografią – w 1978 roku postanowił założyć zakład fotograficzny. A w 1992 roku postała firma „Bocar” samochody pożarnicze, której jest prezesem.
Prezes Krzyczmonik przyznaje, że pasja do fotografii bardzo przydaje się w produkcji samochodów pożarniczych. Dzięki artystycznemu spojrzeniu – mają ładny desine.
„Bocar” zatrudnia blisko 100 ludzi. Prezes Krzyczmonik, oprócz tego, że daje pracę  tylu osobom, to również bardzo chętnie włącza się w akcje społeczne i charytatywne organizowane w Gminie Poczesna.
 
4. inne szczególne zasługi na rzecz Gminy Poczesna
Andrzej Cupiał
Lekarz położnik-ginekolog i internista. Absolwent Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach. Dyplom lekarza otrzymał w 1979 roku. Od 1985 roku pełni rolę kierownika Ośrodków Zdrowia w Poczesnej, a od 1 stycznia 2000 roku do 30 kwietnia 2015 – dyrektor Gminnego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Poczesnej. Pod jego nadzorem wyremontowany został – zgodnie z unijnymi wymogami – ośrodek zdrowia w Poczesnej.
Obecnie dr Cupiał jest radnym powiatu Częstochowskiego (V kadencja na lata 2014-2018). Na posiedzeniach, Sesjach Rady Powiatu, w komisjach – promuje i dba o Gminę  Poczesna.
an
 

 

Źródło: http://poczesna.pl/./bal-ze-statuetkami-,news-1628
Gmina Poczesna
Gmina Poczesna leży na północnej części Wyżyny Krakowsko – Częstochowskiej oraz na terenie chronionej zlewni rzeki Warty. Środowisko geograficzne jest dość jednolite dla całego obszaru. Wyjątek stanowią Wzgórza Wrzosowskie - 304 m n.p.m., leżące na krawędzi Wyżyny Krakowsko - Częstochowskiej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel serwisu PowiatCzestochowski.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).