Niedziela, 23 marca 2025r. | Imieniny: Pelagii, Oktawiana, Feliksa
Pokaż menu

Cześć i Chwała Bohaterom!

28 lutego, 2025
Hałda Kopalni Sczekaczka - Waraciła / Wikipedia / CC BY-SA 3.0 Hałda Kopalni Sczekaczka - Waraciła / Wikipedia / CC BY-SA 3.0

1 marca - Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
W 2011 roku dzień 1 marca ustanowiony został Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych – dla żołnierzy antykomunistycznego podziemia. To bardzo znacząca data, gdyż 1 marca 1951 roku wykonany został wyrok śmierci na kierownictwie IV Komendy Zrzeszenia „Wolność i Niezależność”.
Kim byli „Żołnierze Wyklęci”? Byli żołnierzami polskiego powojennego podziemia niepodległościowego. Walczyli z komunistami. Stawiali im opór nie chcieli dopuścić do sowietyzacji naszego kraju. Nic wiec dziwnego, że byli oni bardzo niewygodni władzom  ZSRR. Musieli walczyć z sowiecką propagandą z dużo liczebniejszym przeciwnikiem . Zostali zapisani w sowieckich kartotekach i byli uznani jako wrogowie ludu. Niejednokrotnie zamykani w więzieniach, katowani, zsyłani do obozów w głąb ZSRR, gdzie żyli i pracowali ponad siły w nieludzkich warunkach. Ginęli i chowani byli w bezimiennych grobach . Nie tylko oni byli prześladowani przez aparat bezpieczeństwa, ale również ich rodziny.  
Byli bohaterami, chociaż pewnie tak o sobie wówczas nie myśleli. Silniejsza od własnego życia, rodziny była miłość do Polski - „Bóg, honor, ojczyzna”.
Swoim bohaterstwem, niezłomnościom, honorem dali podwaliny pod wolną Polskę, w której żyjemy.
Pamiętamy o Waszym bohaterstwie, o największym poświęceniu – poświeceniu Waszego życia, życia Waszych Bliskich.
Pamiętamy! Cześć i Chwała Bohaterom!
Wójt Gminy Poczesna Artur Sosna i Rada Gminy Poczesna, na czele z Przewodnicząca Elżbieta Tomalą-Wróbel – hołd pamięci składają przed każda mogiłą walczącego o wolność Polski.
an

zam. an

 



Gmina Poczesna
Gmina Poczesna leży na północnej części Wyżyny Krakowsko – Częstochowskiej oraz na terenie chronionej zlewni rzeki Warty. Środowisko geograficzne jest dość jednolite dla całego obszaru. Wyjątek stanowią Wzgórza Wrzosowskie - 304 m n.p.m., leżące na krawędzi Wyżyny Krakowsko - Częstochowskiej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel serwisu PowiatCzestochowski.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).