Piątek, 19 kwietnia 2024r. | Imieniny: Adolfa, Tymona, Leona
Pokaż menu

Dni Daltońskie w Przedszkolu

23 marca, 2023
Dni Daltońskie w Przedszkolu

w Poczesnej.

przedszkole poczesna

Przedszkole w Poczesnej od 2019 roku jest certyfikowaną Placówka Daltońską. Takich placówek w całym kraju jest 73 (szkoły i przedszkola).
Co to jest plan Daltoński?
Plan Daltoński to system nauczania, który jest stosowany w wielu szkołach i przedszkolach od ponad stu lat. Plan daltoński oparty jest na czterech podstawowych filarach: samodzielność odpowiedzialność, współpraca, refleksja Pracujemy zgodnie z założeniami pedagogiki planu daltońskiego, w której ważne jest, aby umożliwić dzieciom samodzielną zabawę, pracę i edukację. Odpowiednio urządzić przestrzeń edukacyjno-zabawową, w której dziecko czuje się bezpiecznie, gdzie panują jasne, przewidywalne zasady. Pracujemy w parach, współpracując ze sobą, pomagamy sobie wzajemnie i jesteśmy odpowiedzialni za wykonanie zadania. Cotygodniowa zmienność pozwala na działanie każdego z każdym. Pracujemy w zespołach zadaniowych, angażujemy się do działania i realizacji wspólnego celu. Rozwijamy wiarę we własne możliwości, przestrzegamy zasad, współdziałamy, dokonujemy refleksji.
 Zgodnie z założeniami edukacji daltońskiej ogromną rolę w procesie nauczania stanowi wizualizacja procesu edukacyjnego. Plan daltoński dzięki swym założeniom pozwala na zmianę sposobu myślenia o nauczaniu, wychowaniu, o roli dziecka i nauczyciela w procesie edukacyjnym. Koncepcja skupia się na dziecku i szanuje jego potrzeby oraz stawia na działanie wychowanka. Dzieci, które wychowywane są w oparciu o wykorzystanie elementów planu daltońskiego, wykazują  większą inicjatywę, samodzielność, obowiązkowość. Dziecko, które od najmłodszych lat starało się wykonywać powierzone mu zadania, łatwiej radzi sobie w szkole, gdyż od najmłodszych lat wyrabia się w nim poczucie odpowiedzialności i chęć do poszukiwania różnych rozwiązań, po to, aby wybrać  te najlepsze. Program daltoński zrywa z tradycyjnym sztywnym klasowo lekcyjnym systemem nauczania, pozwala, by dziecko stało w centrum procesu nauczania, dzięki czemu staje się bardziej zaangażowane, odpowiedzialne i samodzielne.
Twórczynią tego systemu jest amerykańska nauczycielka Helena Parkhurst (1887-1957), która przedstawiła swą koncepcję w książce pt. „Wykształcenie wg planu daltońskiego”. Właśnie w okolicy jej urodzin (dokładna data nie jest znana)tj. 13 – 17 marca we wszystkich certyfikowanych placówkach odbywają się dni otwarte, podczas których promujemy tą niezwykłą koncepcję. Cieszymy się bardzo, że w tym roku nasze działania rozbudziły zainteresowania nauczycieli z innych przedszkoli z naszego terenu. Na naszym facebooku można śledzić poczynania naszych przedszkolaków pracujących wg. Planu daltońskiego. Na stronie internetowej Polskiego Stowarzyszenia Dalton www.dalton.org.pl oraz na stronie przedszkola www.przedszkolepoczesna.pl znajdują się szczegółowe informacje na czym polega PLAN DALTOŃSKI.
                                                                               Maria Czerwik – koordynator Planu daltońskiego
 w Przedszkolu w Poczesnej
 

zam. an

 
przedszkole poczesna
przedszkole poczesna
przedszkole poczesna
przedszkole poczesna
przedszkole poczesna
przedszkole poczesna
przedszkole poczesna
przedszkole poczesna
przedszkole poczesna
przedszkole poczesna
przedszkole poczesna
przedszkole poczesna
przedszkole poczesna
przedszkole poczesna
przedszkole poczesna
przedszkole poczesnaGmina Poczesna
Gmina Poczesna leży na północnej części Wyżyny Krakowsko – Częstochowskiej oraz na terenie chronionej zlewni rzeki Warty. Środowisko geograficzne jest dość jednolite dla całego obszaru. Wyjątek stanowią Wzgórza Wrzosowskie - 304 m n.p.m., leżące na krawędzi Wyżyny Krakowsko - Częstochowskiej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel serwisu PowiatCzestochowski.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).